Program słowno-muzyczny

18.02.2023 17:00
Jerzy Koszutski z kwartetem rewelersów, lata 50. XX w., fot. B. Mecwaldowski

Zapraszamy na program słowno-muzyczny - To piosenka z lat minionych - rzecz o Jurandzie - poświęcony pamięci Jerzego Koszutskiego - sportowca, muzyka, dyrygenta, kompozytora - w dniu 18 lutego 2023 roku o godz. 17.00 do sali koncertowej Muzeum.

Mile widziane stroje z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Wstęp wolny!

Jerzy Koszutski (1905-1960) – utalentowany sportowiec i jeden z popularniejszych muzyków w świecie piosenki okresu dwudziestolecia międzywojennego, twórca Chóru Juranda, wokalnego kwartetu męskiego odnoszącego sukcesy na scenach krajowych oraz zagranicznych. Kompozytor licznych utworów wokalnych, które nuciła cała przedwojenna Polska. Artysta, którego losy, po zawierusze wojennej, zawiodły także na ziemię kłodzką, gdzie, obok występów z Chórem Juranda, prowadził działalność pedagogiczną muzyczną w domach kultury i świetlicach zakładowych.

W programie:

Wszystkim samotnym - koncert utworów Jerzego Koszutskiego w aranżacji i wykonaniu Adama Tomaszewskiego – pedagoga i ekonomisty z wykształcenia, muzyka z zamiłowania, który podczas swoich występów (gra na gitarze) nie tylko śpiewa, ale także opowiada. Koncertował na takich krajowych festiwalach muzycznych, jak np.: Wrocławski Maj, Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie, Festiwal Pieśni Żeglarskich Shanties w Krakowie. Od kilku lat uczestniczy w organizowanych w Kłodzku imprezach muzycznych.

Śpiewający Jurand – kilka słów o Jerzym Koszutskim – Irena Klimaszewska, kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Wspólne śpiewanie i wzniesienie toastu

Wydarzeniu towarzyszyła będzie niewielka ekspozycja poświęcona postaci Jerzego Koszutskiego.