Wernisaż wystawy prac członków Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych

22.07.2011 18:00
warsztaty rysunku Sumi-e prowadzone przez Małgorzatę Olejniczak

Tym razem zostaną zaprezentowane prace wykonane w trakcie warsztatów rysunku Sumi-e prowadzonych w czerwcu przez Małgorzatę Olejniczak w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Autorami prac są członkowie Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych oraz Polskiego Związku Głuchych. 

Sumi-e to sztuka malarstwa techniką czarnego tuszu na japońskim papierze. Technika Sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje szczególne miejsce w sztuce japońskiej.

Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia również, jak wiele jest możliwe. To świat medytacji, spokoju i odprężenia.

Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Główne motywy japońskiej sztuki Sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Jak twierdzili mistrzowie Sumi-e, osiągnięcie ekspresji w czerni i bieli  jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu.