Tu i teraz. Opowieści o Japonii

02.07.2011 18:00
japonia_klodzko_0.jpg

Japonia - nieznana, fascynująca, egzotyczna.  

Dla mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnie ważna jest harmonia otaczającego świata, kontemplowana w zadumie i ciszy. Mentalność Japończyków - wynikająca z głęboko w nich zakorzenionych zasad bushido i konfucjanizmu - przejawia się w stoicyzmie, dyscyplinie i opanowaniu, a także w poszanowaniu i akceptacji obowiązujących reguł. Wrodzona powściągliwość Japończyków czyni ich znakomitymi obserwatorami wciąż zmieniającej się natury, budzi w nich głębszą świadomość przemijania i uczy czerpania spokojnej radości z tego, co los przynosi „tu i teraz”.

Japońska sztuka - także użytkowa - stanowi afirmację owej natury, której człowiek jest  podporządkowany, a nade wszystko wobec której jest pokorny. Tak ważna w Japonii sezonowość w oczywisty sposób zaistniała w sztuce w postaci kwiatów wiśni, sylwetek żurawi czy czerwonych liści klonów. Motywy te pozwalają człowiekowi nabrać dystansu do świata, a raczej uświadomić mu właściwe miejsce w tym niezależnym od niego świecie.

Zaprezentowane na wystawie eksponaty - obejmujące kimona i elementy tradycyjnego ubioru japońskiego, akcesoria gejsz, naczynia do ceremonii parzenia herbaty oraz przedmioty codziennego użytku - pochodzą z prywatnych zbiorów Małgorzaty Olejniczak. Od lat związana z Japonią Małgorzata Olejniczak jest kolekcjonerką przedmiotów materialnej kultury japońskiej oraz wnikliwą obserwatorką tamtejszych zjawisk, obrzędów i pielęgnowanych tradycji.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej wraz z autorką wystawy - Małgorzatą Olejniczak pragnie przybliżyć Państwu filozofię i kulturę tego fascynującego kraju, w którym obok pędu do nowoczesności nadal są pielęgnowane wiekowe tradycje i sposób afirmacji świata.

Tak oto japoński sposób zachwytu nad światem sam staje się obiektem podziwu dla człowieka Zachodu.