Pieśni Szekspirowskie - Mateusz Ławniczak

24.04.2022 16:00
Mateusz Ławniczak

Serdecznie zapraszamy na koncert Mateusza Ławniczaka - Pieśni Szekspirowskie w ramach XXII Kłodzkiego Festiwalu Muzycznego GITARIADA w dniu 24 kwietnia 2022 roku o godz. 16:00 w sali koncertowej Muzeum.

Wstęp wolny!

Festiwal pod patronatem Burmistrza Kłodzka i Starosty Kłodzkiego.

Koncert zostanie sfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kłodzko.

Mateusz Ławniczak jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego oraz Waldemara Gromolaka. Jest także wieloletnim członkiem zespołu Jacaras, który w swojej karierze zagrał na niemal wszystkich liczących się festiwalach gitarowych w Polsce, a w 2017 roku trzeci raz z rzędu wystąpił z serią koncertów na Fuertawenturze (Wyspy Kanaryjskie) w ramach festiwalu organizowanego przez fundację Blasa Sanchesa.
Jako jeden z nielicznych prezentuje pieśni okresu renesansu będąc jednocześnie wokalistą i akompaniatorem. Ten rzadki sposób wykonania stanowi próbę wskrzeszenia dawnej tradycji, której prawdopodobnie najsłynniejszym reprezentantem był Francesco Petrarca - sławny “cantore al liuto”. Bez wątpienia późniejszy angielski lutnista John Dowland będąc kompozytorem, lutnistą i wprawnym wokalistą również wykonywał swoje pieśni samodzielnie.

Video:

Can She Excuse My Wrongs - John Dowland/Mateusz Lawniczak - LUTNIA

Can She Excuse My Wrongs - John Dowland

Pastime with good company - Henry VIII of England

Weep You No More - John Dowland

When Laura Smiles - Philip Rosseter

 

“Pieśni Szekspirowskie”

Przełom XVI i XVII wieku w Anglii to moment, w którym wielu kompozytorów rezygnuje z komponowania pieśni wielogłosowych na rzecz pieśni solowej z akompaniamentem. Powstaje gatunek tak zwanych ayres czyli krótkich pieśni solowych z towarzyszeniem lutni. Utwory te często osiągają ogromną popularność czego najlepszym dowodem jest zbiór The First Booke of Ayres Johna Dowlanda wydany aż pięciokrotnie w ciągu niecałych dwudziestu lat. Nic więc dziwnego, że bardzo duża część tych utworów znalazła zastosowanie w sztukach teatralnych tamtych czasów, w tym również w Sztukach Williama Szekspira. Program “Pieśni Szekspirowskie” Mateusza Ławniczaka składa się w całości z utworów, które były integralną częścią dzieł wielkiego dramaturga lub z dużym prawdopodobieństwem stanowiły wypełnienie przerw między aktami. Artysta wykona program na współcześnie wykonanej lutni dziesięciochórowej, będącej wierną kopią instrumentów wykorzystywanych na przełomie epoki baroku i renesansu.

 • „Weepe You No More” – John Dowland

 • „Pastime with good company” – Henry Tudor

 • „Can she excuse my wrongs” – John Dowland

 • „Where the bee sucks” – Robert Johnson

 • „Come again sweet love doth now invite” – John Dowland

 • „Full fathom five” – Robert Johnson

 • „If My Complaints” – John Dowland

 • „Now O now I needs must part” – John Dowland

 • "Fine KnacksFor Ladies" - John Dowland

 • „It was a lover and his lass” – Thomas Morley

 • "Greenseeves" - anon