Nieznany marsz śmierci. Kłodzko 1945

27.04.2023 17:00
Mapka mała.jpg

Serdecznie zapraszamy Państwa na spotkanie, poświęcone trudnej i stopniowo wydobywanej z dziejowej niepamięci historii

● Wspomnienia i badania Remberta Boesego w rozmowie z Henrykiem Grzybowskim

Lion Tokkie: „Słowo o Marszach Śmierci w Europie”

Aureliusz M. Pędziwol, Rembert Boese, Lion Tokkie, Henryk Grzybowski:„Czy wiedza o Marszach Śmierci jest dziś istotna dla świadomości społecznej?”  

 

Nieznany marsz śmierci. Kłodzko 1945

 

27 kwietnia 2023, godz. 17:00

Wstęp wolny!

 

Rembert Boese – dyplomowany pedagog, obecnie księgarz, zamieszkały w Hirschberg an der Bergstrasse, Badenia-Wirtembergia, Niemcy. Członek Niemiecko-Polskiego Koła Przyjaciół Bensheim-Kłodzko. Zaangażowany w badania historii Żydów w Kłodzku i na Dolnym Śląsku. Urodzony w Kłodzku w 1944 r., mieszkał w domu, obok którego przechodził i kwaterował Marsz Śmierci.

Aureliusz M. Pędziwol – dziennikarz, współpracownik Redakcji Polskiej Deutsche Welle, przed laty także polskich sekcji BBC i RFI, paryskiej „Kultury”; przez 20 lat był korespondentem wiedeńskiego dziennika gospodarczego „WirtschaftsBlatt”.

Lion Tokkie – emerytowany inżynier, wcześniej dyrektor firmy IT. Holender, syn Żyda, uciekiniera z obozu pracy i bojownika ruchu oporu, współpracownika Secret Service. Rodzina matki była związana z nazistami. Za długoletnie badanie losów holenderskich Żydów w czasie II w. św. i tematu Marszów Śmierci

(w tym również wiodącego przez Kłodzko), w 2022 r. został odznaczony holenderskim Orderem Oranje-Nassau.

Henryk Grzybowski – przedsiębiorca, społecznik, z zamiłowania historyk, uczestnik warsztatów historycznych i konferencji. Redaktor i autor książki Polanica-Zdrój wczoraj i dziś, współautor albumu Polanica – czas, przestrzeń, architektura, autor Kalendarium historii Polanicy 1347–2010, kilkudziesięciu artykułów o historii regionu oraz ponad stu haseł w Popularnej Encyklopedii Ziemi Kłodzkiej. Uczestnik projektu Synagoga reviva.

Koordynacja wydarzenia:

Henryk Grzybowski
Joanna Stoklasek-Michalak