Konkurs na Wydarzenie Muzealne Dolnego Śląska za 2022 r.

Zdjecie1_1.jpg

 Drodzy Państwo! Dzielimy się bardzo dobrą wiadomością! Znaleźliśmy się w gronie laureatów Konkursu na Wydarzenie Muzealne Dolnego Śląska za 2022 r.

W kategorii PRZEDSIĘWZIĘCIA EDUKACYJNE otrzymaliśmy III nagrodę za projekt warsztatów „Malowanie na szkle”.
Warsztaty przeprowadzono w okresie od maja do grudnia 2022 r. w czeskich i polskich miejscowościach znajdujących się na szlaku tradycji rzemieślniczych Via Fabrilis. Były one wynikiem owocnej współpracy międzymuzealnej. Sześć spotkań z malarstwem na szkle ziemi kłodzkiej odbyło się w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Muzeum Miejskim w Jaromierzu, Muzeum Regionalnym w Chojnowie, Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze, w Dvůr Králové nad Labem oraz Twierdzy Josefov.
Warsztaty opracowały i poprowadziły edukatorki muzealne pracujące na co dzień w Dziale Naukowo-Oświatowym Muzeum Ziemi Kłodzkiej - historyczka sztuki Joanna Jakubowicz i artystka malarka Malwina Karp.
„Malowanie na szkle” spotkało się z zainteresowaniem osób niemal w każdym wieku. Stara metoda powstawania „szklistych obrazów” okazała się być atrakcyjną i znalazła swoich kontynuatorów zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie granicy. W proponowanych sześciu spotkaniach czynnie wzięło udział ok. 200 osób, a pokaz grawerowania zobaczyło ok. 1000 osób. Warsztatom, które odbywały się w plenerze tj. podczas święta św. Wacława na rynku Dvoru Králové nad Labem, w Josefovie przy okazji historycznej imprezy „Oživlý josefov 2022” oraz podczas Nocy Muzeów organizowanej przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przyglądało się ok. 2000 os.
Uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Województwa Dolnośląskiego za rok 2022 r. odbyła się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu 13 października.