Koncert zespołu Jacaras

04.04.2024 18:00
Jacaras

GITARIADA

XXV Jubileuszowy Kłodzki Konkurs i Festiwal Muzyczny

 

Barok zuchwały

Koncert zespołu

Jacaras

czwartek, 4 kwietnia 2024, godzina 18:00!

Wstęp wolny!
 

Jacaras to unikalny zespół muzyczny, który wyspecjalizował się w wykonywaniu tańców i pieśni pochodzących z Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej wieku XVII i XVIII w opracowaniu na współczesne instrumentarium. Te rytmiczne i ekspresyjne tańce, stanowiły podstawę dzisiejszej muzyki popularnej wielu krajów, zwłaszcza stylu flamenco.

Grupa, wbrew obecnym trendom, wykonuje muzykę dawną na współczesnych gitarach, w pozycji stojącej. Wszystkie utwory z repertuaru Jacaras są autorskimi aranżacjami dokonanymi na zespół na podstawie tańców na gitarę solo bądź pieśni z towarzyszeniem gitary.

Inną ważną cechą prezentowanej muzyki jest nawiązywanie do ludowości kultury iberyjskiej, gdyż właśnie z niej rozwinął się w XIX wieku styl flamenco, którego zalążki są słyszalne w wykonaniach zespołu.

Urozmaiceniem repertuaru są także elementy muzyki latynoamerykańskiej, głównie meksykańskiej, a także opracowywane pieśni żydowskie (Sefardyjczyków). Taka oferta koncertowa i sposób jej wykonania powoduje, że zespół wpisuje się zarówno w definiowaną zwyczajowo muzykę klasyczną, jak i rozrywkową.

 

Skład zespołu:

Piotr Zaleski – kierownik zespołu, gitara barokowa, timple canario, śpiew

Julieta Gonzalez-Springer – śpiew, kastaniety

Łukasz Oleszek – gitara, śpiew

Mateusz Ławniczak – gitara, śpiew

Łukasz Figiel – gitara basowa, śpiew

Victor Martínez- Huamán – instrumenty perkusyjne