Jan Mařík. ZAUROCZENIE DREWNEM. INTARSJA MEDYTACYJNA I ABSTRAKCYJNA

08.03.2015 17:00
31.05.2015 16:00
45 mini.jpg

Zapraszamy na wystawę

- Jan Mařík. ZAUROCZENIE DREWNEM. INTARSJA MEDYTACYJNA I ABSTRAKCYJNA
Podczas otwarcia odbędzie się koncert chóru Campanula z Czech.

 

Jan Mařík urodził się 9.05.1952 r. w Dolní Dobrouči, w rodzinie stolarza Františka Maříka jako ostatni z pięciorga dzieci. Już od dzieciństwa w warsztacie swojego ojca kochał zapach drewna i miał do tego tworzywa pozytywny stosunek. Swoje pierwsze próby z intarsją rozpoczął 34 lata temu. Po ukończeniu szkoły średniej SPŠS – Wydział Drzewny w České Lípě pracował w fabryce Dřevotvar w Jablonném nad Orlicí, a po pięciu latach przeszedł do VČDZ – tartak Letohrad. Po przełomie roku 1992 jego hobby zmieniło mu życie. Rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej o nazwie „Produkcja i sprzedaż intarsji“. Przy pomocy skalpela tworzył obrazy, herby miast, logo firm, szachownice, napisy itp. Przede wszystkim jednak tworzył stoły intarsjowane, których
wykonał ponad 150 sztuk. Następnie zajmował się zdobieniem mebli, okładzinami ściennymi, wykonywał stropy kasetonowe i intarsjowane podłogi. Od 2002 r. rozpoczął próby z intarsją jako wolną kompozycją, czyli z pracami jakie zaprezentowane zostały na wystawie w kłodzkim muzeum. W 2004 r. został członkiem Stowarzyszenia Artystów Południowo-Czeskich.

Mam jedno życzenie: patrząc na moje intarsje, zapomnijcie o swoich kłopotach, napięciu i pośpiechu. Pozwólcie się oczarować pięknem drewna, wspaniałością kolorów, którymi nas obdarowuje. Przyjmijcie jego poselstwo spokoju, przyjaźni i pokoju.

Jan Mařík

 

ekspozycja czynna od marca do maja 2015 r.