Hymny światła – Bystrzyca Kłodzka na nowo

14.08.2015 10:00
30.09.2015 17:00
„Hymny światła – Bystrzyca Kłodzka na nowo”

Sentymentalna podróż Tadeusza Łukasiewicza do miejsc dzieciństwa zaowocowała wystawami monograficznymi artysty w muzeach Ziemi Kłodzkiej. Wystawa "Hymny światła – Bystrzyca Kłodzka na nowo" od maja do połowy sierpnia br. gościła w Muzeum Filumenistycznym w Bystrzycy Kłodzkiej, a od 14 sierpnia można ją obejrzeć w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Tadeusz Łukasiewicz Tigran – kolorysta, eseista, pisarz. Z pochodzenia Ormianin, urodził się 6 lutego 1938 r. w Pradze. Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Form Przemysłowych. Życie zawodowe związał z Liceami Sztuk Plastycznych w Wiśniczu i Krakowie oraz krakowskim Domem Kultury "Pod Baranami". Swoje prace prezentował na licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Mieszka i pracuje w Krakowie.
"Prace Tadeusza Łukasiewicza Tigrana to prace rasowego kolorysty. Postrzeganie rzeczywistości przez pryzmat otaczajacych artystę kolorów znalazło swoje odzwierciedlenie na małoformatowych płaszczyznach malarskich, cyzelowanych przez niego z szaleńczą wręcz pieczołowitością. Kolory zakodowane na kartkach papieru są krzykliwe i stanowią jasne komunikaty, kolor Tigrana to jego subiektywny język. To broń, dzięki której posiadł zdolność epatowania swoim własnym sposobem postrzegania świata.
W każdej pracy artysty zakodowana została dokładna ścieżka, którą mozolnie dochodzi do celu”.

(Tomasz Nowicki, historyk sztuki)