CZARNO-BIAŁE DZIEDZICTWO

19.05.2023 18:00
19.05.2023 23:00
20230519 noc muzeów kwadrat mini.jpg
 
Zapraszamy serdecznie na kolejną
 

NOC MUZEÓW!

W tym roku pod hasłem

CZARNO-BIAŁE DZIEDZICTWO

► 19 maja 2023 ◄

► 18:00-23:00 ◄

W tym roku w muzealnych przestrzeniach dominować będzie czarno-biała fotografia z  dawnymi oraz współczesnymi widokami Kłodzka i regionu. Do pokazu czarno-białych zapisów przeszłości, na dziedzińcu muzealnym, będzie można wysłuchać specjalnie tworzonej na tę okazję muzyki. Podczas tegorocznej Nocy przypomnimy fascynującą historię kłodzkiego atelier fotograficznego. Poruszony zostanie także temat zrabowanych w czasie II wojny światowej polskich dzieł sztuki oraz związany z ich odzyskaniem wątek słynnego obiadu w Szczytnej. Na proponowanych warsztatach będzie można samodzielnie wykonać czarno-białą pamiątkę graficzną. Barwnym dopełnieniem Nocy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej będzie wystawa fotografii „Żywe obrazy”, do których modelami byli uczniowie jednej z kłodzkich szkół. Jak zwykle czekają na Państwa średniowieczne piwnice pod budynkiem muzeum, wystawa o historii Kłodzka, zabytkowe meble oraz wystawa zegarów.

Zapewniamy dużo emocji, nie tylko czarno-białych!

 

W programie:

● 18.00
Profesor Stanisław Lorentz. Ten który uratował Jana Matejkę i …Gerharta Hauptmanna - otwarcie wystawy planszowej, prelekcja Janusza Skowrońskiego oraz pokaz filmu dokumentalnego Gerhart Hauptmann i Polacy. Nieznane relacje (2019) (sala wystawowa I piętra Muzeum Ziemi Kłodzkiej)

● 19:30
Żywe obrazy - Żywe obrazy - otwarcie wystawy fotografii Ewy Kornaszewskiej i Natalii Metych. W postacie ze słynnych obrazów wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku
(sala lustrzana, II piętro Muzeum Ziemi Kłodzkiej)

● 20:00 – 21:00
12 miesięcy - 12 wydarzeń - jubileusz 60 lat Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Atelier pięciorga – przypomnienie wystawy Historia jednego atelier fotograficznego
Prowadzenie Joanna Stoklasek-Michalak i Tomasz Gmerek
Pokaz fotografii Kłodzka Władysława Winiewskiego
(sala koncertowa)

● 21:00 – 22:00
Pokaz przedwojennych fotografii Irenäusa Poppa oraz Georga Marxa na dziedzińcu muzealnym
Ilustracja muzyczna Janusz Karp
(dziedziniec muzeum)

A także:

Pamiątka na 60 - lecie  Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku - warsztaty grafiki
(sala nr 2, parter Muzeum Ziemi Kłodzkiej)

Zwiedzanie wystawy czasowej:

Wambierzyce, zatrzymując się po drodze u Macieja H...
Wystawa fotografii Rafała Swosińskiego
(hol I piętra Muzeum Ziemi Kłodzkiej)

Zwiedzanie stałych ekspozycji muzeum:

Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Ekspozycja składa się z kilkuset zegarów, w tym wyrobów dwóch największych fabryk dolnośląskich XIX i XX w.: Gustawa Beckera w Świebodzicach i braci Eppnerów w Srebrnej Górze. Można na niej znaleźć również wspaniałe meble i pozytywki.

Z dziejów Kłodzka Wystawa monograficzna poświęcona miastu i jego tysiącletniej historii prezentowana na dwóch kondygnacjach Muzeum (w podziemiach oraz na parterze) jest opowieścią o Kłodzku, począwszy od pierwszej o nim wzmianki w Kronice Czechów Kosmasa, a skończywszy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 r.

Lapidarium na dziedzińcu muzealnym

 
Wstęp wolny!