Biel i Czerń, Czerń i Biel

23.01.2015 17:00
03.05.2015 17:00
Urszula_Wilk_2_200x320_oil_canvas_2004a.jpg

Zapraszamy serdecznie na wystawę Małgorzaty Dyrdy-Kujawskiej oraz Urszuli Wilk pt. Biel i Czerń, Czerń i Biel.

Biel i Czerń, Czerń i Biel - już sam tytuł wystawy (...) wiąże się z dążeniem do pewnego rodzaju minimalizmu kolorystycznego w malarstwie. Sama czysta bieli i czerń w malarstwie nie istnieje - malarstwem jest wszystko co znajduje się pomiędzy bielą i czernią, czernią i bielą (...) tak opisuje ideę wystawy Artystka Urszula Wilk.

 

Urszula Wilk - prezentuje dwa cykle malarskie "Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu" z 2010-2012 wykonany w technice wodnej na papierze oraz najnowszy, pochodzący z 2014 r. olejny cykl na płótnach "Linie - niezależne byty malarskie".

Małgorzata Dyrda-Kujawska – przedstawia prace wykonane w technice ceramiki.

Urszula Wilk – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W roku 1986 obroniła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego. W latach 80. dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki (1987, 1988). W 1989 r. została wyróżniona Nagrodą Główną na I Pokonkursowej Wystawie Malarstwa im. Eugeniusza Gepperta. W 1995 r. otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation (New York, USA). Ma w swoim dorobku ponad 30 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in.: Do góry nogami (BWA Wrocław), Genius Loci (Muzeum Architektury, Wrocław), 60 lat ASP we Wrocławiu (Muzeum Narodowe, Wrocław). Wystawiała także w Galerii EL (Elbląg), Galerii Dominique Lang (Luxemburg), Galerii 40 (Wiesbaden),  Bałtyckiej Galerii Sztuki (Ustka), Galerii Drei Eichen (Emern). W latach 90. brała udział w akcjach plastycznych – Wieża i Spadochrony – w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Od 2009 r. pracuje nad cyklem malarskim pt. Mój prywatny obszar chronionego krajobrazu. W 2012 r. była rezydentką Shangyuan Art Museum w Chinach. Pobyt zakończył się wystawą, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia, wspartą finansowo przez Instytut Adama Mickiewicza – Kultura polska na świecie. W 2013 r. zaprezentowała prace na wystawie w Muzeum Miejskim Wrocławia, zrealizowanej w ramach stypendium z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w galerii Entropia – Niewysłane listy z Pekinu oraz w Muzeum Miejskim Wrocławia, a w roku 2014 w BWA Gorzowie Wielkopolskim ekspozycję pt. Linie - niezależne byty malarskie.

 

Małgorzata Dyrda-Kujawska ur. W 1959 w Kłodzku. Studia na wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP 1979-85, w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Członek „Peace Rider Group” Osnabrueck (Niemcy), ZPAP, AIC (Szwajcaria). W latach 1990-1991 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest artystką dla której ceramika jest punktem wyjścia do badań głębszej natury. Poszukuje form, ale nie kryterium ładności decyduje o ich wyborze. To wynik badań i analiz, jak choćby w pracy Futro, która ma niezwykłą strukturę upodobniającą ją nieco do dywanu. Prace Artystki znajdują się w Ariana Museum, Geneve (Szwajcaria), Muzeum Narodowym Wrocław, Muzeum Archeologicznym w Krakowie, Art. Museum Castelli (Włochy), Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Art. Center of Aberystwyth, Wales (Wielka Brytania), Muzeum Okręgowym w Wałbrzychu, Keramion Frechen (Niemcy), Grimmerhus Museum, Middelfart (Dania).

Wystawy, m.in.:
2005 – Rzeźba 2005 – ZPAP Wrocław. Galeria Awangarda, nagroda ZPAP
2004 – The New members of AIC, Museum Ariana, Geneve (Szwajcaria)
2004 – Ceramika i Szkło XX wieku, Muzeum Narodowe, Wrocław
2002 – 50 lat AIC, Wystawa członków, Akademia Sztuki „Factory”, Ateny (Grecja)
2000 – Peace Rider Group, Keramion, Frechen (Niemcy)
1998 – Międzynarodowe Biennale Ceramiki w Kairze (Egipt), medal.
1998 – Międzynarodowe Sympozjum Westfalischer Friede, Peace Rider Group.

 

Kurator wystawy:

Malwina Karp - artystka, absolwentka malarstwa wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych