Zdroje ziemi kłodzkiej na dawnej karcie pocztowej ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Odkrycie przed wiekami źródeł wód mineralnych na terenie ziemi kłodzkiej stało się katalizatorem rozwoju takich miejscowości, jak: Lądek-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój i Długopole-Zdrój. Widoki tych uzdrowisk z okresu ich rozkwitu (z przełomu XIX i XX w.), to częsty motyw dawnych kart pocztowych.
W muzealnej kolekcji filokartystycznej widokówki z przedstawieniami kurortów zajmują poczesne miejsce – jest ich około 540. Wybrane pozycje, ukazujące najbardziej charakterystyczne elementy kreujące przestrzeń w uzdrowiskach, tj. rozwiązania architektoniczne i formy krajobrazu kulturowego, prezentujemy na niniejszej wystawie.
Na kartach pocztowych przedstawione zostały budowle kuracyjne – łazienki, zakłady przyrodolecznicze, pijalnie wód mineralnych, hale spacerowe oraz budowle o charakterze rozrywkowo-towarzyskim – jak domy zdrojowe, teatry, palmiarnie, muszle koncertowe, a także parki zdrojowe. Do najstarszych i najpiękniejszych kart pocztowych należą „Grussy” – karty typu „Pozdrowienia z …” wykonane w technice litografii lub chromolitografii.
Zapraszając do obejrzenia niniejszej wystawy, proponujemy Państwu romantyczną podróż w czasie i pobyt w klimatycznych kurortach sprzed 100 lat.
Kurator wystawy: Krystyna Oniszczuk-Awiżeń