Wystawa o Mariannie w holenderskim muzeum
W czwartek wieczorem 1 października, w Museum Tongerlohuys w miejscowości Roosendaal w Holandii, rozpoczął się Miesiąc Historii. Podczas uroczystego otwarcia odbył się wykład Pawła Hulsenbooma, doktoranta na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen, badającego holenderskie pomysły na Polskę i polskie idee o Holandii w XVII wieku. zajmującego się także tłumaczeniami literatury polskiej na język niderlandzki. W swoim wykładzie opowiedział o wrażeniach polskich podróżników w Brabancji w XVII wieku.
Wydarzeniu towarzyszy wystawa pop-up Marianna z Orange-Nassau i z Polski, wypożyczona z naszego muzeum w którym prezentowana była w 2010 i 2011 r. pod tytułem Marianna Orańska a ziemia kłodzka. Ekspozycja przedstawia postać i dokonania Marianny na ziemi kłodzkiej. Prezentuje działalność gospodarczą, podejmuje wątek charytatywny, pokazujący, że Marianna, dostrzegając potrzeby mieszkańców swoich dóbr, była ważną dla tego obszaru fundatorką, jak również osiągnięcia na polu turystyki. Wystawa udowadnia ponadto, że pamięć o tej jednej z najwybitniejszych kobiet XIX wieku przetrwała do naszych czasów, o czym niewątpliwie świadczy utrwalone w wielu nazwach miejscowych imię Marianny, artykuły i publikacje.
Linki do wystawy i Miesiąca Historii:
https://www.tongerlohuys.nl/nieuwsbericht/54/pop-up-tentoonstelling-marianne-van-oranje-nassau-en-polen
https://www.tongerlohuys.nl/activiteit/108/pop-up-tentoonstelling-marianne-van-oranje-nassau
https://www.tongerlohuys.nl/activiteit/103/maand-van-de-geschiedenis
Marianna Orańska, urodzona 9 maja 1810 w Berlinie jako Wilhelmina Frederika Louise Charlotte Marianne, zmarła 29 maja 1883 w Erbach w Nadrenii. Królewna niderlandzka, córka króla Niderlandów Wilhelma I Orańskiego i jego pierwszej żony – Fryderyki Luizy Pruskiej – Wilhelminy von Hohenzollern. Pochodziła z dynastii Oranje-Nassau. Właścicielka posiadłości na ziemi kłodzkiej tzw. klucza strońskiego: części Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika, gdzie prowadziła ożywioną działalność gospodarczą. Budowała drogi, miejsca pracy, pałace, kościoły, zagospodarowała część terenów górskich pod rozwijającą się w Sudetach turystykę. Jedna z bardziej niekonwencjonalnych postaci kobiecych XIX w.