Wydarzenie muzealne roku - Sybilla 2022

Sybilla2022.jpg

Zapraszamy do oglądania relacji TVP 3 Krakow z .wręczenia nagród w 43 konkursie na wydarzenie muzealne roku - Sybilla 2022

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku, za sprawą projektu - "Projekt i wykonanie – mistrz rzeźbiarstwa Franz Wagner z Kłodzka", znalazło się w czołówce polskich muzeów.
I wyróżnienie w 43. Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2022 w kategorii Edukacja świętujemy obok nagrodzonego Grand Prix Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kępińskiej im. TP Potworowskiego w Kępnie.

Składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich z Państwa, którzy wzięli udział w naszym przedsięwzięciu i przyczynili się do osiągnięcia sukcesu.
Ogromnie dziękujemy też za głosy oddane na naszą placówkę w plebiscycie publiczności. W tym roku nagrodę publiczności otrzymał Nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu.

Nasz doceniony projekt poświęcony, przedwojennemu, kłodzkiemu rzeźbiarzowi Franzowi Wagnerowi, wychodzi poza ramy powszechnie rozumianej edukacji muzealnej. W sposób niekonwencjonalny przybliża sylwetkę i dokonania artysty. To ciekawe rozwiązania sceniczne, wykorzystujące przestrzeń miejską oraz zaangażowanie lokalnej społeczności w działanie służące ochronie dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej doprowadziły do sukcesu przedsięwzięcia.

Autorka projektu Joanna Jakubowicz zrealizowała go, wspólnie z Malwiną Karp i Anną Franczukowską, dzięki przychylności dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej Krzysztofa Miszkiewicza.

W inscenizacji udział wzięli niezastąpieni: Pedro Cordon-Jakubowicz, Martyna Dziura, Mikołaj Chludziński, Ewa Dobrzycka, Amelia Finokiet, Anna Franczukowska, Elżbieta Gałczyńska, Katarzyna Herman, Joanna Jakubowicz , Oliwia Jantarska, Elżbieta Jaszewska, Malwina Karp, Adam Kierkiewicz, Krzysztof Miszkiewicz, Łukasz Pietraś, Klaudia Rokita, Mikołaj Rybczyński, Brunon Osicki, Michał Wysoczański, Kornel Ziemiński, Monika Ziemińska, Weronika Ziemińska, Adam Zajączkowski, Joanna Zajączkowska i Ireneusz Żebrak. Choreografię taneczną przygotowała Monika Ziemińska. Nad światłem i dźwiękiem czuwał Sebastian Hewko. Fotografie wykonał Tomasz Gmerek.
Mogliśmy liczyć na pomoc wielu instytucji - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Kłodzki Ośrodek Kultury, Urząd Miasta Kłodzka, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Twierdza Kłodzka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku, przedsiębiorstw - Pensjonat Przy Deptaku w Polanicy-Zdroju, TEVEMA Automotive sp. z o. o, Salon Mody Męskiej w Kłodzku, Lodziarnia „Amorino" w Kłodzku, Copia Studio Poland, "Hefajstos" Bramy - Automatyka - Konstrukcje Stalowe w Szalejowie Dolnym, jak i osób prywatnych - Izabela Stecko, Piotr Stecko, Monika Jarzynka-Słomińska, Łukasz Wasielewski, Małgorzata Staniów, Jakub Petráš i Irena Rudnicka oraz koleżanek i kolegów z pracy.

Dziękujemy z całego ❤

W radzie jury tegorocznego konkursu zasiedli: dr Paulina Florjanowicz - Archeolog, Dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Radosław Jaśczak - Naczelnik wydziału ds. muzeów w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Bartosz Kuświk - Historyk, Dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, dr Beata Nessel-Łukasik - Socjolog, historyk sztuki, muzealnik, badacz, adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii APS, Kacper Sakowicz - Filozof, Szef Gabinetu Politycznego MKiDN, reprezentant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Robert Supeł - Menadżer kultury i muzealnik, Dyrektor Departamentu Zarządzania i Inwestycji w Galerii Narodowej w Pradze, prof. dr hab. Iwona Szmelter - Pracownik naukowy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, prof. dr hab. Jan Święch - Dziekan Wydziału Historycznego UJ, Kierownik Zakładu Teorii Muzealnictwa i Dokumentacji Etnograficznej, Agata Wąsowska-Pawlik - Historyk sztuki, Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, Anna Wende-Surmiak - Polska filolog romańska, muzealnik i tłumaczka. W latach 2012-2021 dyrektor Narodowego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, dr hab. Michał Woźniak, prof. UMK, Pracownik naukowy w Katedrze Zabytkoznawstwa i Muzealnictwa UMK, prezes Stowarzyszenia Muzeów Sztuki Inżynieryjnej.