Witajcie w kłodzkiej bajce - spektakl

09.09.2023 15:00
edd_metka-mala-300x298.png

Europejskie Dni Dziedzictwa 2023

Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Witajcie w kłodzkiej bajce!

Bajki ludowe to ważna część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ich historycznej i etnograficznej wartości nie sposób przecenić. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia, są silnie zakorzenione w tradycyjnym folklorze określonego obszaru. Niejednokrotnie bajkowe wydarzenia rozgrywają się w miejscach znanych i popularnych w regionie. Stare opowieści żyją poprzez relacje ze współczesnymi odbiorcami. Przekazywane od pokoleń często są twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców. Irena Klimaszewska (kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, regionalistka), na kanwie funkcjonujących w kłodzkiej tradycji opowieści z dziejów ziemi kłodzkiej, stworzyła serię bajek. Bajki te stały się źródłem inspiracji dla Uniwersytetu III Wieku z siedzibą przy Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Jego słuchaczki i słuchacze zaadaptowali je na przedstawienie, które z powodzeniem prezentują. Podczas tegorocznych EDD wystąpią w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Zapraszamy na spektakl 9 września 2023, w sobotę, o godzinie 15:00.

Wstęp wolny!