Spotkanie dla młodzieży z Gerhardem Roese

08.11.2018 11:00
Synagoga w Kłodzku

Zapraszamy na spotkanie z Gerhardem Roese, autorem modelu synagogi Synagoga reviva - Upamiętnienie synagogi kłodzkiej w czwartek, 8 listopada 2018 r., w przeddzień 80. rocznicy „nocy kryształowej”

godz. 11.00 - prezentacja dla młodzieży

 

Wystawa przedstawia model-rzeźbę spalonej kłodzkiej synagogi oraz wielkoformatowe fotografie.

 

Prezentacje mają upamiętnić losy kłodzkiej synagogi oraz fragment kłodzkiej historii i dziedzictwa kulturowego dawnych mieszkańców ziemi kłodzkiej. Jest to zarazem przypomnienie obiektu, który w 1938 r. zniknął z panoramy miasta. Proponowana podczas spotkania historia Ruth Prager i Shoshany Efrati to opowieść o losach kobiet, które jeszcze pamiętają synagogę.

Dzięki pasjonatowi, którego zafascynowała tajemnica nieznanych negatywów, uczestnicy wykładu przeniosą się w świat kłodzkich żydów. Artysta rzeźbiarz Gerhard Roese z Darmstadt opowie o swoim odkryciu i żmudnej pracy nad odtworzeniem wyglądu obiektu i jego konstrukcji, co miłośnicy historii Kłodzka mogli śledzić na Facebooku. Jego starania przybrały postać materialną, stworzył bowiem ważący 150 kg metalowy model synagogi oraz wystawę pokazującą jej wygląd. Jednocześnie wydał książkę-album Decalogue on Fire / Dekalog w płomieniach. W maju 2018 r. model wraz z wystawą podarował Kłodzku, a przywiózł go tutaj dzięki pomocy grupy młodych ludzi o międzynarodowej proweniencji, w której skład wchodzą: Polak, Niemiec z Rumunii i niemiecki Turek. Nie udałoby się to też pewnie bez zaangażowania grupki kłodzkich pasjonatów historii i dziedzictwa kulturowego.

Gerhard Roese  (ur. 14 lutego 1962 r. w Darmstadt) – niemiecki rzeźbiarz, historyk sztuki, architekt. W latach 1984-1989 studiował rzeźbę w  Akademii Sztuk Pięknych/Akademie der Bildenden Künste w Karlsruhe (pod kierunkiem Hiromiego Akiyamy). Naukę archeologii klasycznej i chrześcijańskiej oraz historię sztuki bizantyjskiej kontynuował w latach 2001-2003 na Johannes Gutenberg-Universität w Moguncji. Od 2009 r. tworzy w swoim atelier w Darmstadt. Znany jest jako twórca rzeźb, płaskorzeźb i modeli architektonicznych.

Wstęp wolny