Rośliny chronione Ziemi Kłodzkiej i Sudetów

12.04.2019 17:00
lilia bulwkowata

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii dra Wojciecha Giży, pt.: Rośliny chronione Ziemi Kłodzkiej i Sudetów oraz prelekcję połączoną z prezentacją wydawnictw – w piątek 12 kwietnia 2019 r., o godz. 17.00.

Dr  Wojciech  Giża  - biolog, fotograf i krajoznawca, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikuje głównie książki przyrodnicze i krajoznawcze. Mieszka i pracuje w Złotym Stoku. Publikacje naukowe zamienił na wydawnictwa popularnonaukowe promujące rodzimą przyrodę. Od 13 lat jest autorem i wydawcą książek m. in. o roślinach chronionych. Do tej pory ukazały się: „Rośliny chronione ziemi ząbkowickiej”, „Rośliny chronione ziemi kłodzkiej”, „Rośliny chronione Wrocławia i powiatu wrocławskiego”, „Storczyki Polski – etymologia”, „Rośliny chronione Sudetów”. Jego książki to pierwsze opracowania tego typu w historii wymienionych obszarów. Ich dodatkową zaletą jest to, że dotyczą obszarów, w których na co dzień żyją lokalne społeczności, dzięki czemu można samodzielnie je odkryć i stworzyć własną galerię portretów gatunków, które rosną w najbliższym sąsiedztwie.

Rośliny odznaczają się dużą różnorodnością, pięknymi barwami, kształtami i zapachami, dają pożytek zwierzętom oraz człowiekowi, ale są zazwyczaj mijane obojętnie, a opisywane są jeszcze rzadziej. Wiadomości o ich biologii, ekologii, etymologii, wykorzystywaniu w magii, zabobonach, ziołolecznictwie, lekach, przyprawach, deserach, kosmetykach, budownictwie, architekturze, religii, symbolice etc., czyli krótko mówiąc etnobotanice, są znikome. A wiedza o tym np.: które rośliny potrafią liczyć, co łączy pokrzyk wilczą jagodę z okulistą i mandragorą, kruszczyki z kapustą, widłaki z dzwonami, aptekarzami oraz kominiarzami, może w znakomity sposób uatrakcyjnić wędrówkę i poznanie rodzimej flory. Łatwiej wtedy również o zapamiętanie mało atrakcyjnych informacji dotyczących ochrony gatunkowej i zagrożenia wymarciem.

Te i wiele innych informacji usłyszycie Państwo podczas prelekcji połączonej z pokazem zdjęć.

Przy okazji otwarcia wystawy będzie można kupić książki z autografem Autora.

 

Więcej na: www.wgfgissa.pl

 

Koordynacja: Tomasz Gmerek - fotograf i przyrodnik.