Reminiscencje wycięte
Jeszcze do końca września zapraszamy do obejrzenia wystawy Ewy Konikowskiej pt. Reminiscencje wycięte
Świat rekonstruowany wspomnieniami – niekoniecznie nieświadomymi – to przestrzeń potraktowana magicznie i skomponowana na nowo za pomocą fragmentów przeszłych chwil, nieistniejących już miejsc i ponadczasowej symboliki. Przestrzeń tę współtworzą bajkowe widoki z okien – będące zapisem minionego iterum (kiedyś) oraz sakralny motyw Madonny – ubrany w powszedni kostium ludzkiego macierzyństwa, a uzupełniają ją słowa, stanowiące prolog dla nieujawnionej jeszcze treści…
Swoista baśń, której wątek zapowiada każde z zaprezentowanych tu dzieł artystki, ma szansę rozwinąć się w metafizyczną opowieść w umyśle odbiorcy – moszcząc się wygodnie w poduszkach jego wyobraźni, lub uwierając go w krawędzie skostniałych wyobrażeń. Niepostrzeżenie, w toku własnej narracji, bajarzem staje się odbiorca-czytelnik.
W jego gestii leży ostateczna kreacja historii, owego iterum, przywołanego przez artystkę w oknach zamkniętych wysłużonymi ramami, i owego sacrum, które niejednemu wyda się profanum.
Ewa Konikowska
Urodziła się w Bydgoszczy w 1960 r. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskała w 1987, w pracowni prof. Józefa Drążkiewicza. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Twórca – powstałej w 1997 roku – pierwszej w Polsce Małej Akademii Sztuki działającej w Kotlinie Kłodzkiej na rzecz dzieci i młodzieży. Obecnie zajmuje się grafiką cyfrową, obiektami artystycznymi, malarstwem olejnym. Prace w zbiorach w kraju i za granicą.
Wystawa czynna od 16.V do 30. IX
Komisarz wystawy /scenariusz, aranżacja i tekst/: Joanna Stoklasek-Michalak