Ceramiczny świat Ciszewskiej
Ceramiczny świat Ciszewskiej
Najpierw była Idea, teraz jest zabawa...
Wystawa o tytule „Ceramiczny świat Ciszewskiej”, to podsumowanie mojej kilkuletniej działalności w zakresie ceramiki artystycznej.
Ceramika towarzyszy mi od momentu, kiedy jako nastoletnia dziewczyna zaczęłam „coś” tworzyć. Następnie, wiele lat edukacji artystycznej ściśle związanej z rzeźbą i działaniami w przestrzeni doprowadziły mnie do „teraz”, kiedy jestem i tworzę autorską ceramikę artystyczną w Srebrnej Górze. Dziś ceramika jest najważnieszym rozdziałem w mojej twórczości.
Na wystawie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej zobaczycie moje najnowsze ceramiczne realizacje, jak i te, które powstawały w czasie studenckich doświadczeń.
Skonfrontowanie ze sobą „kiedyś” i „teraz”, daje obraz ceramicznego świata, który tworzę i którym się otaczam. Prace, które powstawały „kiedyś”, dziś zwykle mają swoją kontynuację w postaci innej realizacji, co pewnie zauważycie sami. Mimo, iż jedna praca jest wynikiem innej, nie zawsze dzieje się to do końca świadomie...
Czas spędzony w szkołach artystycznych nauczył mnie nie tylko warsztatu, ale przede wszystkim sprawnie i z dyscypliną odpowiadać na zadaną myśl, projekt, ideę. Doceniam tę umiejętność i wykorzystuję ją często nie tylko w realizacjach rzeźbiarskich, ale również w projektach społecznych.
Dziś mam ten komfort, kiedy zdecydowanie mogę pozwolić sobie na większą swobodę i zabawę twórczą, co doskonale ukazują moje ostatnie realizacje ceramiczne prezentowane na wystawie.
Aga Ciszewska
Agnieszka Ciszewska urodzona w 1985 roku w Końskich. Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu – Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych (2005-2011); dyplom w pracowni prof. Józefa Petruka. Licencjat ukończony w Wyższej Szkole Zawodowej „Kadry dla Europy” w Poznaniu, kierunek Ochrona Dóbr Kultury – projektowanie i konserwacja dzieł rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Zajmuje się ceramiką, a w jej zakresie tworzy: rzeźbę ceramiczną, ceramikę użytkową, ceramikę ozdobną, ręcznie robione kafle ceramiczne typu dekor, mozaikę ceramiczną. Od 2012 roku prowadzi autorską Pracownię Ceramiki i Rzeźby w Srebrnej Górze. Jest autorką wielu projektów społecznych oraz warsztatów aktywizujących mieszkańców Srebrnej Góry (np. „PATCHWORK – w poszukiwaniu lokalnej tożsamości”).
Laureatka wielu stypendiów i konkursów, m.in.: Grand Prix w Konkursie im. Marii Dokowicz w Poznaniu, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Aktywność Obywatelska", a także uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych, np. „Mozaika Srebrnogórzan" – akcja/happening – Srebrna Góra, „Projektowanie historii" – Muzeum Ziemi Kłodzkiej, czy „Rzeźba – poszukiwania" – Dom Środowisk Twórczych w Kielcach.
Wystawa czynna: styczeń – kwiecień 2019