Robert Stando (1931-2022)

DSCN0628.JPG

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tym, że 12.01.2022 r. zmarł Robert Stando, reżyser filmów dokumentalnych, scenarzysta związany z Kłodzkiem i naszym muzeum.

Rober Stando (ur. 1931 r. w Berlinie, zm. 2022 r. w Warszawie) w latach 1946-1951 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Był absolwentem Wydziału Reżyserii Filmowej PWSF w Łodzi (dyplom 1959 r.). Od 1957 do 1972 r. związany z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie, a od 1973 r. z Wytwórnią Filmową „Czołówka”. Jeszcze jako student zrealizował dokumentalny obraz pt. „Miasto, które może zginąć”, pokazujący powojenną katastrofę budowlaną zabytkowej części Kłodzka i będący apelem o ratunek dla miasta. Film ten wyświetlany jest obecnie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej na stałej wystawie „Z dziejów Kłodzka” . Autor ponad stu filmów dokumentalnych, oświatowych i telewizyjnych, w tym obrazów o Kłodzku i ziemi kłodzkiej, m.in. „W murach” (1992), „To zło złotostockie” (1992), „Wzgórza lewińskie” (1996), „Oczy czasu” (1997), „Wilcza jama i okolice” (1999), „Most z żelaza” (2007). Jego twórczość dotyczyła problematyki wiejskiej, stosunków polsko-niemieckich, portretów i tematyki muzycznej. Reżyser nie unikał trudnych tematów, często prowokował. Wiele z jego filmów otrzymało nagrody i wyróżnienia na festiwalach filmowych, m.in. w 1960 r. w Obernhausen wyróżniono obraz „Muzyka nocą”, w 1964 r. w Lublinie nagrodę zdobył film – „Dr Kruppik”, a w 1984 r. na Przeglądzie Filmów Politycznych w Łodzi obraz „Alarm dla pokoju”. Zamieszkały w Warszawie utrzymywał stały kontakt z Kłodzkiem uczestnicząc w jego życiu kulturalnym. W 1999 r. w uznaniu za zasługi dla miasta otrzymał Tytuł Honorowego Obywatela Kłodzka.

„Trzeba być szczerym wobec tematu, nie podlegać modom ani układom. Trzeba być przekonanym, że będzie można się pod tym dziełem podpisać bez wstydu.”
                                                                                                                                                                                                                                Robert Stando