Zapraszamy na lekcje muzealne

03.11.2015
30.11.2015
ŻYDZI KŁODZCY

W listopadzie obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem (9.11), kolejną rocznicę wydarzeń Nocy Kryształowej (9/10.11) oraz Dzień Tolerancji (16.11). Daty te sprzyjają spotkaniom poświęconym mniejszościom narodowym i etnicznym, dlatego też zachęcamy do udziału w lekcjach muzealnych poświęconych kłodzkim Żydom. Począwszy od XII w. Dolny Śląsk, przeżywający rozkwit gospodarczy, był dla Żydów z Zachodu atrakcyjnym regionem wobec szybko pogarszających się warunków życia w miejscu ich dotychczasowego zamieszkania. Kłodzko należało do tych dolnośląskich miejscowości, gdzie żydowscy osadnicy pojawili się najwcześniej. Podczas lekcji muzealnej „Żydzi Kłodzcy” będzie mowa o losach mniejszości żydowskiej, która ze swoimi tradycjami sięgającymi XIV w. była obecna w życiu Ziemi Kłodzkiej. Uczestnicy lekcji poznają dzieje osadnictwa żydowskiego w regionie, któremu towarzyszyły nie tylko okresy prześladowań, ale też i udanego współistnienia z innymi grupami narodowościowymi.