Zajęcia w plenerze i w muzeum

Zapraszamy dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych do udziału w lekcjach i warsztatach muzealnych. Zajęcia odbywają się w sali warsztatowej oraz na świeżym powietrzu.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc
 

Malowanie na szkle

Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie do XVII, XVIII i XIX-wiecznej wsi Lasówka (dawna Kaiserwalde) leżącej w obrębie hrabstwa kłodzkiego, gdzie powstawały niezwykłe dzieła kultury ludowej, mającej swe oddziaływanie zarówno na Śląsku jak i w Czechach. Uczestnicy poznają dawną sztukę malowania obrazów na szkle i odkryją technologię ich powstawania. Na pamiątkę każdy zabierze ze sobą swoją pracę.

Zapisy przyjmujemy z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

Czas trwania: 90-120 minut.

wstęp - 18 zł od osoby.

Zapraszamy grupy zorganizowane do 15 osób.

 

►Pozdrowienia z podróży

Warsztaty tworzenia pocztówek stylizowanych na tzw. grussy. Na początku XIX i XX w. popularne były grussy, pocztówki opatrzone napisem "Pozdrowienia z...". Grussy przedstawiały najczęściej panoramy miejscowości oraz ich najciekawsze obiekty. Uczestnicy zajęć poznają historię kartek pocztowych, obejrzą prezentację multimedialną "Ziemia kłodzka na dawnej karcie pocztowej" i samodzielnie przygotują pocztówki.

Czas trwania: 60-90 minut.

wstęp - 10 zł od osoby

 

►Przez dziurkę od klucza
Lekcja muzealna podczas której uczestnicy poznają historię ndrzejkowych, a następnie wezmą udział we wróżbach andrzejkowych.

Andrzej Apostoł jest świętym nie tylko kościoła katolickiego, ale również ewangelickiego, anglikańskiego, ormiańskiego, koptyjskiego oraz prawosławnego, jest patronem narodów słowiańskich oraz krajów takich jak Szkocja, Grecja, Rosja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Prusy czy Luksemburg. Patronuje też kilku miastom – m.in. Hanowerowi, Rawennie czy Brugii. W Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, a męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież i dorosłych, zarówno kobiety jak i mężczyzn.

Czas trwania: 60-90 minut.

wstęp - 10 zł od osoby

 

►Spacerownik po Kłodzku Andreasa Ernsta

Lekcja w plenerze poświęcona kłodzkiej architekturze przełomu XIX i XX wieku. Każdy uczestnik zajęć otrzyma Spacerownik po Kłodzku Andreasa Ernsta.

Wstęp 10 zł od osoby

Czas trwania: 90 - 120 minut.

 

W trybach czasu

Uczestnicy warsztatów zobaczą prezentację dotyczącą zegarów z wystawy "Oczy czasu. Zegary w zbiorach Muzeum w Kłodzku", poznają trochę historii, a następnie wykonają i ozdobią własne, wyposażone w kwarcowy mechanizm, zegary.

Wstęp - 18 zł od osoby

Czas trwania: 60-90 minut.

 

►Wokół bożonarodzeniowej tradycji

W okresie około świątecznym Muzeum Ziemi Kłodzkiej realizuje cykl lekcji muzealnych i warsztatów

Co to jest podłaźniczka? 
Skąd pochodzi i kto rozpropagował zwyczaj ubierania choinki? 
Jakie są tradycyjne ozdoby choinkowe i jaka jest ich symbolika? 
Jaka jest geneza szopki bożonarodzeniowej? 
Jak rozwijała się sztuka szopkarska na przestrzeni wieków? 
Jakie są tradycje szopkarskie ziemi kłodzkiej? 

Na te i inne pytania odpowiedzą zajęcia:

Magia bożonarodzeniowej choinki – lekcja muzealna, warsztaty robienia tradycyjnych ozdób choinkowych.

Szopki bożonarodzeniowe na ziemi kłodzkiej – lekcja muzealna, warsztaty robienia szopek bożonarodzeniowych.

Czas trwania: 60-90 minut.

Wstęp - 10 zł / 18 zł

 

►Wypuścimy was z torbami, czyli folk dla wszystkich

Warsztaty modniarstwa. Wykorzystywanie elementów tradycyjnego stroju ludowego we współczesnym krawiectwie jest znanym trendem w polskiej i światowej modzie. Uczestnicy warsztatów, przy pomocy szablonów z haftami ludowymi, nanoszą na papierowe torby ozdobne motywy. Punktem wyjścia do stworzenia własnych kompozycji jest kłodzki strój ludowy z przełomu XIX i XX w.

Czas trwania: 60-90 minut.

Wstęp - 18 zł

 

Zwierzaki

Zabawa edukacyjna w plenerze polegająca na odkrywaniu elementów dekoracyjnych z motywami zwierzęcymi w kłodzkiej architekturze.

Wstęp 6 zł od osoby

Czas trwania: 90-120 minut.

 

Zostań skrybą

Warsztaty poświęcone tajnikom pracy skryby i iluminatora. Uczestnicy zajęć, ubrani w stroje mnichów zaopatrzeni w „średniowieczne” akcesoria pisarskie, poznają krój pisma pochodzący z Psałterza Floriańskiego, sposób ozdabiania rękopisów w okresie gotyku oraz wykonają własny barwny inicjał.

Czas trwania: 90-120 minut.

wstęp - 18 zł od osoby.

Zapraszamy grupy zorganizowane do 15 osób.

 

►Z królewną Marianną Orańską po ziemi kłodzkiej

9 maja 2020 r., minęła 210 rocznica urodzin Marianny Orańskiej z tej okazji zapraszamy na zajęcia podczas których poznamy losy królewny i jej zasługi dla rozwoju ziemi kłodzkiej, stworzymy makietę miejsc związanych z jej działalnością, zagramy w "memory" i rozwiążemy parę zagadek.

Czas trwania: 60-90 minut.

wstęp - 6 zł od osoby

 

Więcej informacji pod tel: 74 867 35 70 wew. 23