Ryszard Bilan. Powroty

16.01.2015 18:00
Bilan mały.jpg

Mamy zaszczyt zaprosić na finisaż wystawy, który odbędzie się 16 stycznia 2015 r., godz. 18.00.

„Powroty” to wystawa podsumowująca całokształt twórczości Ryszarda Bilana. Na ekspozycji pokazane zostaną prace malarskie, graficzne oraz rzeźby artysty powstałe w ostatnim trzydziestoleciu.

Ryszard Bilan – artysta malarz, grafik, rzeźbiarz żydowskiego pochodzenia urodził się w 1946 roku w Krakowie. Swe dzieciństwo i młodzieńcze lata spędził w Kłodzku. W 1960 roku rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej Przemysłu Szklarskiego w Szczytnej, gdzie uczył się szlifowania szkła i kryształu. Tu poznał swego Mistrza Zbigniewa Horbowego, który uczył go rysunku i zachęcał do studiów plastycznych. W 1969 roku wyjechał do Izraela i podjął studia na Akademii Sztuki i Projektowania Betzael w Jerozolimie na Wydziale Grafiki Użytkowej. Jego zainteresowania kaligrafią doprowadziły do prób stworzenia nowego kroju i formy liter hebrajskiego alfabetu. W 1974 roku uczestniczył w walkach na półwyspie Synaj. Był stypendystą rządu francuskiego w Paryżu. Pracował jako rysownik do filmów animowanych, a także jako projektant dla przemysłu szklarskiego, m.in. międzynarodowej firmy „Saint Global Group”. W 1976 stworzył ilustracje do książki pt. Wielbłąd krótkowidz, do cyklu wierszy Andre Coryelle’a. W 1986 roku przyjechał po latach do Polski, a w kilka lat później (1989) zaczął pisać autobiograficzną książkę pt. Ejruw. Ma za sobą ok. 30 wystaw indywidualnych oraz ponad 20 wystaw zbiorowych  pokazywanych m.in. w Izraelu, Francji, Szwajcarii i Polsce. W pracach artysty zauważalny jest wpływ sztuki naiwnej, dziecięcej, ekspresjonizmu, grupy Cobra, Tadeusza  Kantora, Józefa Czapskiego. Jego twórczość porównywana jest często z dziełami Marka Rothko. Wpisuje się w nurt nowej ekspresji Nowych Dzikich z lat 80. XX wieku. Artysta przez całe życie powraca w swych dziełach do lat młodości, którą spędził w Kłodzku. Ta niewielka miejscowość nad Nysą, bliskie mu osoby z powojennego miasteczka nieustannie wyłaniają się lub giną w grubo nałożonej warstwie malarskiej obrazów artysty.