Noc Muzeów

19.05.2017 19:00
Projektowanie historii

19 maja (piątek) 2017 r., godz. 19.00 – 24.00 Noc Muzeów „Projektowanie historii”

Tegoroczna Noc Muzeów będzie nawiązywać do przeszłości ziemi kłodzkiej. Przedstawimy Państwu dwie nowe wystawy opowiadające o dziejopisarstwie naszego regionu. Majowe wydarzenie będzie również refleksją artystów współczesnych, którzy odniosą się do tego szerokiego tematu w muzyce, performance, rzeźbie i fotografii . Wolontariusze z Europejskiego Forum Młodzieży przeprowadzą twórcze warsztaty. Wspólnie spróbujemy zastanowić się, jaki wpływ na kształtowanie historii ma każdy z nas?

 

godz. 19.00 – START

►Otwarcie wystawy pt. „Ziemia Kłodzka w czasach Josepha Köglera”

W 2017 r. mija 200 rocznica śmierci Josepha Köglera – wielkiego badacza i historyka ziemi kłodzkiej. Autora wielu opracowań, będących kopalnią wiedzy także o epoce, w której żył.

Niniejszą wystawą zapraszamy Państwa na wędrówkę po ziemi kłodzkiej z okresu XVIII-XIX w., a przewodnikiem naszym będzie Joseph Kögler.

►Otwarcie wystawy pt. „Słynni dziejopisarze ziemi kłodzkiej i ich dzieła”.

Ideą wystawy planszowej jest zwrócenie uwagi na prace wyjątkowe dla dziejopisarstwa regionu kłodzkiego, mające status zabytków i trwałe miejsce w historii regionalnej. Plansze uzupełni prezentacja wybranych, tak cennych publikacji, jak m.in. wydana w 1625 r. Glaciographia oder Glätzische Chronika... Georgiusa Aeluriusa, dzieło słynnego czeskiego jezuity Bohuslava Aloysa Balbina pt. Diva Wartensis... z 1655 r., czy słynna praca Josepha Köglera pt. Die Chroniken der Grafschaft Glatz z 1836 r.

 

godz. 20.00

►Performance z cyklu Miejsca - Matěj Frank (Czechy)

 

godz. 21.00

►Koncert na żywo zespołu  CZERWIE do filmu niemego „Metropolis”

CZERWIE to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu.

 

godz. 19.00 – 24.00

prezentacja wystaw sztuki współczesnej

►Wystawa fotografii „Idzie nowe…” Emilia i Ireneusz Tabiszowie

►Rzeźba ceramiczna "scalone - drzewom" Agnieszka Ciszewska

 

godz. 19.00 – 24.00 prezentacja wystaw stałych Muzeum Ziemi Kłodzkiej

* Oczy czasu

* Współczesne szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej

* Z dziejów Kłodzka

 

Wstęp wolny                                                                                                                          Zapraszamy!