Noc Muzeów 2019

18.05.2019 19:00
Noc Muzeów 20190518.jpg

Noc Muzeów 2019
OBRAZ MIASTA

18 maja 2019 r., start godz. 19.00

Hasłem przewodnim przygotowywanej w tym roku przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej Nocy Muzeów będzie OBRAZ MIASTA.

W trakcie wieczoru otworzymy wystawę pt. „Andreas Ernst

(1861-1929) – kłodzki architekt”. Ekspozycja przybliży twórczość oraz sylwetkę architekta, którego dzieła w dużej mierze wpłynęły na dzisiejszy wizerunek Kłodzka. Na ekspozycji zostaną pokazane projekty artysty, przedwojenne oraz współczesne fotografie z jego realizacjami oraz elementy wystroju wnętrz kłodzkich domów z przełomu XIX i XX wieku.

W trakcie imprezy będzie można zobaczyć liryczne fotografie Władysława Winiewskiego przedstawiające Kłodzko z lat 60. XX w.

Do udziału w Nocy Muzeów zaprosiliśmy także malarza i grafika Tomasza Czyżewskiego, który zaprezentuje swój obiekt malarski odnoszący się do tematu przewodniego wieczoru. Prezentacji obiektu będą towarzyszyły działania przy współudziale publiczności.

Wolontariusze z Europejskiego Forum Młodzieży zaproponują odwiedzającym twórcze warsztaty. Dopełnieniem wydarzenia będzie występ grupy „Paulina Gołębiowska quartet koncert”.

Serdecznie zapraszamy!

 

Start:  19.00

19.30 ► Otwarcie wystawy „Andreas Ernst (1861-1929) – kłodzki architekt”. Kuratorka: Joanna Jakubowicz

20.30 ► Otwarcie wystawy fotografii Władysława Winiewskiego „Liryczne Kłodzko z lat 1959-1975”. Kurator: Tomasz Gmerek
               
19.00-23.00 ► Prezentacja obiektu malarskiego Tomasza Czyżewskiego

21.00 ► Paulina Gołębiowska quartet koncert
              Paulina Gołębiowska - wokal, Piotr Nosal - gitara basowa, Jarek Korzonek - perkusja, Szymon Gmerek - gitara

19.00-21.00 ► Warsztaty prowadzone przez wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży

19.00-23.00 ► Prezentacja wystaw stałych Muzeum Ziemi Kłodzkiej:
                        - Oczy czasu
                        - Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej
                        - Z dziejów Kłodzka

23.00 ► Zakończenie imprezy

_________________________________________________
 

►►►►►►Andreas Ernst (1861-1929) – kłodzki architekt 12 czerwca 2019 r. mija 90. rocznica śmierci kłodzkiego architekta ANDREASA ERNSTA. Z tej okazji Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku ma zaszczyt zaprosić Państwa na otwarcie wystawy przybliżającej twórczość oraz sylwetkę artysty, który pracował w Kłodzku (Glatz) w latach 1891-1929 i Polanicy-Zdroju (Bad Altheide) od 1904 r. prowadząc własną firmę budowlaną i projektową.

Wystawa jest próbą podsumowania dorobku znakomitego architekta, którego dzieła w dużej mierze wpłynęły na dzisiejszy wizerunek Kłodzka. Na ekspozycji zostaną pokazane projekty artysty, dokumenty, przedwojenne oraz współczesne fotografie z jego realizacjami oraz elementy wystroju wnętrz kłodzkich domów z przełomu XIX i XX wieku. Zaakcentowane będą także różne style architektoniczne, od historyzmu przez secesję po modernizm.

 

►►►►►►Obiekt malarski Tomasza Czyżewskiego powstał przy użyciu lokalnych artefaktów, swoją formą nawiązuje do niemieckiego ekspresjonizmu.
Tomasz Czyżewski (1970) - artysta plastyk, absolwent PWSSP w Poznaniu i Podyplomowych Studiów Muzealniczych na UMK w Toruniu. Autor ekspozycji muzealnych z zakresu historii sztuki. Zajmuje się sztukami wizualnymi i projektowaniem przestrzeni (często przy wykorzystaniu miejsc zabytkowych). Ważnym obszarem jego poszukiwań jest przestrzeń miejska, fizycznie doświadczalna, wypełniona przedmiotami, naznaczona ludzką aktywnością. Założyciel grup artystycznych.

 

►►►►►►Paulina Gołębiowska quartet:

Paulina Gołębiowska- wokal
Piotr Nosal- gitara basowa
Jarek Korzonek- perkusja
Szymon Gmerek- gitara

Podczas występu słyszymy głównie piosenki z pogranicza soul/jazz. Zapraszamy do wysłuchania przykładowego nagrania z koncertu: https://www.youtube.com/watch?v=tAYkBthjmTo

Paulina Gołębiowska, urodzona w 1988 roku, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka. W 2013 roku ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Katowicach, specjalność wokalistyka jazzowa w klasie Anny Stępniewskiej. Z wyróżnieniem zakończyła edukację na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim w klasie wokalistyki jazzowej dr Ingi Lewandowskiej. Ukończyła również studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie fortepianu klasycznego. Uczestniczka wielu warsztatów i kursów wokalnych, gdzie swoje umiejętności szkoliła pod okiem m.in. Elżbiety Zapendowskiej, Lory Szafran, Grażyny Łobaszewskiej, Janusza Szroma, Marka Bałaty, Karen Edwards. Brała udział w profesjonalnych projektach muzycznych, m.in. Festiwalu „Polsat Dzieciom” w warszawskiej Sali Kongresowej, Tribute to Jamiroquai (koncerty na „Róże Jazz Festiwal” w Zielonej Górze, we wrocławskim klubie jazzowym Rura), z zespołem BlueXpress na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym: JazzTage w Gorlitz, a także w muzycznym show Programu Drugiego Telewizji Polskiej pod tytułem „Bitwa na głosy” w drużynie Urszuli Dudziak. W swoim dorobku artystycznym ma na koncie współpracę z big bandem Uniwersytetu Zielonogórskiego pod dyrekcją Jerzego Szymaniuka, a także występy obok takich gwiazd, jak: Valerie Scott, Mike Russel, Krzysztof Kiljański, Henryk Miśkiewicz, Jarosław Śmietana, Urszula Dudziak. W roku 2012 została zaproszona na festiwal „Green Town of Jazz” w Zielonej Górze, podczas którego wystąpiła obok Adama Bałdycha. Gościnnie uczestniczyła w nagraniu płyty wrocławskiego zespołu jazzowego „Freeway Quintet”. Obecnie tworzy autorski materiał muzyczny.