Noc muzeów 2018

18.05.2018 19:00
18.05.2018 23:00
Z bliska Noc Muzeów 2018.jpg

 

Z BLISKA

Międzynarodowa Noc Muzeów 2018

 

18 maja 2018 r., o godz. 19.00 w Muzeum Ziemi Kłodzkiej odbędzie się Noc Muzeów  pod hasłem  Z BLISKA

***

W programie:

Godz. 19.00

► Otwarcie wystawy pt. KUPIONE I PODAROWANE. NABYTKI MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ W KŁODZKU 2015-2017

POKAZ SPECJALNY. W latach 2015-2017 zbiory Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wzbogaciły się o szereg interesujących i cennych dzieł. Pozyskano 422 muzealia, z których większość została zakupiona. Darczyńcy ofiarowali 98 eksponatów. Na wystawie pokazujemy ponad 120 spośród pozyskanych dzieł, w tym malarstwo, grafikę, rzeźbę, kłodzkie szkło, a także medale i tłoki pieczętne oraz historyczne pamiątki i przedmioty codziennego użytku, poczynając od zabytków z XVIII w., a kończąc na pracach współczesnych nam artystów, związanych z Kłodzczyzną. Prezentujemy również nowości z muzealnej biblioteki naukowej - starodruki  oraz publikacje z XIX i XX w. traktujące o przeszłości i dniu dzisiejszym Kłodzka i regionu. Wybór ten stanowi swoistą historyczną i kulturową mozaikę i ukazuje  Z bliska  sposób budowania i uzupełniania muzealnych kolekcji, gromadzonych w Działach: Sztuki, Historii i Kultury Materialnej oraz Bibliotece.

W okresie 55 lat  istnienia Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wzbogacane jest darami osób prywatnych i instytucji. W ostatnich latach do Muzeum trafiają głównie dokumenty, pamiątki historyczne, ikonografia i publikacje pochodzące z XX w., przekazywane przez dawnych i obecnych mieszkańców, w tym współpracujących z Muzeum artystów.

Kurator wystawy  - Lucyna Świst

***

Godz. 19.30

Warsztaty przygotowane przez wolontariuszy z Europejskiego Forum Młodzieży.
Prowadzenie: Salome Keshelashvili

***

Godz. 20.00

Motywy zwierzęce w kłodzkim detalu architektonicznymprelekcja Joanny Jakubowicz

***

Godz. 21.00 

Koncert zespołu SOUND ME

Sound Me to zespół z Wrocławia grający trip-hop. Muzyka, którą prezentuje to połączenie kobiecego wokalu z bitami opartymi na samplach. Całość wzbogacają skrecze. Brzmienie klasycznego trip hopu, który tworzy Sound Me, poszerzone zostało także o dźwięki trąbki. Zespół tworzy od 2012 r., głównie koncertując i odnajdując radość w graniu i śpiewaniu na żywo. W listopadzie 2014 Sound Me wygrali występ na trzeciej edycji festiwalu Metagalaxy w Petersburgu grając na jednej scenie z norweskim zespołem Flunk. Dwa utwory: Heart's Tale i Inside ukazały się na składance Various Artists — Metagalaxy Festival (2014) wydanej w grudniu przez net label Cuntroll, który także odpowiadał za organizację festiwalu. W kwietniu 2015 grupa wydała limitowaną edycję winylowego singla Heart's Tale z okazji Record Store Day, a we wrześniu 2015 ukazał się oficjalny klip do utworu. W lutym 2016 zespół wystąpił jako support przed Tricky'm we Wrocławiu. W tym samym czasie utwór Sin City trafił na drugą część składanki Various Artists — Take A Trip wydanej przez net label Cuntroll. 23 maja 2016 nakładem wytwórni We Grow Wax ukazał sie debiutancki album Sound Me - Growing na CD.

***

Godz. 22.22

► Otwarcie wystawy Szklane - Malwina Karp

Seria kilku obrazów olejnych inspirowana zbiorami szklarskimi kłodzkiego muzeum. Fragment Cyklu szklanego zaprezentowany zostanie w przestrzeni wystawy Oczy czasu, w "Sali filozoficznej".

***

Godz. 19.00 - 23.00

 

Podczas wydarzenia prezentowana będzie wystawa czasowa:

► ZwierzyniecRzeźba i ornamenty zoomorficzne w architekturze Kłodzka

Miasto jest tworem ludzkim oddzielającym człowieka od natury. Jednak jego potrzeba przebywania blisko niej i fascynacja światem zwierzęcym nigdy nie zgasła. Świadczy o tym chociażby różnorodność i wielość przedstawianych zwierząt oraz ich stylizacji widocznych lub „ukrytych” na elewacjach kłodzkich domów. Są to często wizerunki fantastycznych, pospolitych i szlachetnych, dzikich lub udomowionych zwierząt. Przedstawiane są w naiwny, stylizowany lub realistyczny sposób. Wykonane w drewnie, metalu, stiuku, czy  kamieniu nadają Kłodzku niepowtarzalnego piękna. Omawiane na wystawie rzeźby i ornamenty zoomorficzne powstały na przestrzeni wielu wieków, począwszy od średniowiecza po wiek XXI. Najwięcej tego typu dekoracji możemy spotkać na budynkach wzniesionych na przełomie XIX i XX wieku.

Niniejsza wystawa dokumentuje na 91. fotografiach kłodzki detal architektoniczny z motywami zwierzęcymi. Opatrzona jest opisami, które wskazują na miejsce, czas powstania, autora bądź zleceniodawcę, formę stylistyczną oraz symbolikę ornamentu. Zapraszamy Państwa na poznanie kłodzkiego „Zwierzyńca” będącego nieodłącznym elementem tkanki naszego miasta.

Fotografie: Tomasz Gmerek

Opisy: Joanna Jakubowicz

Grafika: Malwina Karp

oraz  wystawy stałe

►  Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej

►  Współczesne kłodzkie szkło artystyczne na tle tradycji szklarstwa ziemi kłodzkiej

"Z dziejów Kłodzka"

► Sala koncertowa

► Sala Konferencyjna
 

 

Zapraszamy!