Moja Brama o wystawie w Holandii

wystawa w Holandii

Gazeta Moja Brama o wystawie z kłodzkiego Muzeum w Holandii

Miesiąc Historii i Marianna Orańska w holenderskim muzeum.

Miło nam poinformować, że 1 października br., w Museum Tongerlohuys w miejscowości Roosendaal w Holandii, rozpoczął się Miesiąc Historii, a wydarzeniu temu towarzyszy wystawa Marianna z Orange-Nassau i z Polski, wypożyczona z Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Ekspozycja przedstawia postać i dokonania Marianny na naszym terenie. Prezentuje jej inicjatywy na polu gospodarki, turystyki, a także działalność charytatywną, bowiem Marianna, dostrzegając potrzeby mieszkańców swoich dóbr, była ważną dla tego obszaru fundatorką. Pamięć o tej jednej z najwybitniejszych kobiet XIX wieku przetrwała do naszych czasów, o czym świadczy utrwalone w wielu nazwach miejscowych imię Marianny, wiele artykułów i publikacji. Cieszy fakt, że choć Muzeum w tej chwili jest nieczynne z powodu remontu, to efekty wcześniejszej pracy są wykorzystywane oraz prezentowane, i to nawet poza granicami naszego, nie tylko regionu, ale i państwa. Wystawa ta pt. Marianna Orańska a Ziemia Kłodzka zorganizowana była w kłodzkim Muzeum w 2010 r.
Podczas uroczystego otwarcia odbył się wykład Pawła Hulsenbooma, doktoranta na Uniwersytecie Radboud w Nijmegen, badającego holenderskie pomysły na Polskę i polskie idee o Holandii w XVII w., zajmującego się także tłumaczeniami literatury polskiej na język niderlandzki. W swoim wykładzie opowiedział o wrażeniach polskich podróżników w Brabancji w XVII w.