Meteoryty w świecie natury

07.10.2011 10:00
07.10.2011 11:30
dfn-2010_05.jpg

Odkąd ludzie pamiętają, kamienie zawsze spadały z nieba, wzbudzając przerażenie i lęk, wiarę w ich bóstwo lub czarcie igraszki, ale i zaciekawienia naukowe. Co to są te kamienie z nieba, które nazwano meteorytami, skąd przybywają, jakimi ścieżkami w przestworzach  mkną ku Ziemi, jakie wieści niosą z sobą o światach odległych w czasie i przestrzeni…?

Dziś wiele już wiemy i rozumiemy ze zjawisk, jakie wywołują ich spadki w powietrzu, na lądach i morzach. Umiemy odszukiwać ich ślady zapisane w przeszłości dalekiej i bliskiej, a są to ślady niekiedy dramatyczne, jak np. globalne katastrofy ekologiczne, skutkujące wielkim wymieraniem istot żyjących na ziemskim globie. O tym wszystkim warto rozmawiać. To warto wiedzieć, by nie tylko rozumieć świat, ale umieć rozpoznać to „kamienne szczęście”, które czasami spada nam z nieba wprost pod nogi.

Wykład poprowadzi mgr Antoni Stryjewski - geolog, mineralog; znawca tematyki meteorytowej; ukończył geologię na Wydziale Nauk Przyrodniczych UWr, pracuje w Muzeum Mineralogicznym UWr. od 1993; jest autorem wielu wystaw z zakresu mineralogii i geologii w muzeach w kraju i za granicą; jest pasjonatem zbierania i kolekcjonowania minerałów - od wczesnej młodości; jego pasjami współtowarzyszącymi są - wędrówki (zwłaszcza górskie) i fotografia; jest popularyzatorem nauki (zwłaszcza z zakresu geologii, mineralogii, meteorytyki, astronomii, historii sztuki i kultury związanych z tematyką kamieni). Kieruje na Dolnym Śląsku - Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi (już prawie 20 lat); pomagał i pomaga muzeom (m.in. w Kłodzku) i szkołom gromadzić zbiory geologiczne w ich kolekcjach.

 

Grupy szkolne chcące wziąć udział w omawianych imprezach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki  prosimy zgłaszać pod numerem 74 867 35 70 w. 23

Informacje o festiwalu na stronie: www.festiwal.wroc.pl