Przejdź do treści

Kłodzko w średniowieczu

Kłodzko w średniowieczu
Kłodzko 2009, s. 72

cena: 17 zł

W grudniu 2009 r. kłodzkie muzeum wydało kolejną publikację poświęconą historii miasta – przewodnik po wystawie Kłodzko w średniowieczu. Odnalezienie śladów kłodzkiego średniowiecza podczas prac nad wystawą nie było zadaniem łatwym; wymagało przeprowadzenia wielu kwerend i przeszukania ogromnej liczby źródeł. Uznaliśmy, że po rocznym pokazie wystawy, zebrany przez nas materiał nie powinien zostać zarchiwizowany w zakamarkach muzeum i że warto wszystkie zebrane elementy, całą włożoną pracę w ich wyszukanie, zachować w formie zwartego tekstu –  popularnonaukowego kompendium o kłodzkim średniowieczu, a raczej o jego znanych nam aspektach. Publikację – stanowiącą przewodnik po wystawie – zadedykowano wszystkim miłośnikom epoki średniowiecza. Autorki – Barbara Frydrych i Krystyna Oniszczuk-Awiżeń – przedstawiły w niej najważniejsze problemy poruszane na ekspozycji, ilustrując je bogato zdjęciami prezentującymi cenne i unikalne kłodzkie ślady gotyku.

 Zagadnienia przedstawiono w następujących blokach tematycznych – Od grodu do miasta. Legendy i fakty, Klęski żywiołowe, Rozwój urbanistyczno-architektoniczny miasta, Sztuka, kultura,Dramatyczne wydarzenia kłodzkiego średniowiecza.Legendy i fakty oraz Życie codzienne kłodzczan  podzielone na zagadnienia: 1.Mieszczanie kłodzcy, 2.Władza, sądownictwo, bezpieczeństwo, 3. Wykształcenie kłodzczan, 4. Rzemiosło, handel i inne zajęcia kłodzczan, 5.Warunki życia: koszty utrzymania, dom i jego wyposażenie, jedzenie, ubranie.
Poruszone wątki zostały zilustrowane nie tylko fotografiami obiektów prezentowanych na ekspozycji, ale również takich, których pokazać nie mogliśmy – elementów zachowanej średniowiecznej architektury w Kłodzku oraz zabytków, których wypożyczenia nie były możliwe.
Wydawnictwo jest kolorowe, bogato ilustrowane, formatu A4. Zawiera wprowadzenie i krótkie omówienia w językach angielskim i niemieckim oraz obszerne wskazówki bibliograficzne. 

Publikacja, wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, została częściowo dofinansowana przez  Zarząd Województwa Dolnośląskiego i Zarząd Powiatu Kłodzkiego.

Barbara Frydrych

MZK wystawa w budynku na pl Chrobrego 22 „Miasto Pod Miastem” 1965 AGH fot. Smereka