Przejdź do treści

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej 

  • przez

IX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Ziemi Kłodzkiej 

W ramach Festiwalu zapraszamy na koncert
17 sierpnia (niedziela), godz. 17:00
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
ul. Ignacego Łukasiewicza 4

Wystąpi przed Nami utalentowany duet

Monika Hanus-Kobus – fortepian
Aleksander Kobus – trąbka (pierwszy trębacz w NFM Wrocław)

_____________________________

Monika Hanus-Kobus urodziła się 5 listopada 1990 r. w Zielonej Górze. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat. W latach 1997-2004 rozpoczęła naukę pod kierunkiem mgr Haliny Skałeckiej w Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze. Następnie była uczennicą w klasie fortepianu prof. Karola Schmidta.
W 2009 roku ukończyła I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi.
W 2015 roku ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego. W 2019 roku ukończyła studia doktoranckie w klasie kameralistyki prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej.        Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. W ostatnich latach jako kameralistka zdobyła nagrody m.in.: II miejsce w Akademickim Konkursie Zespołów Kameralnych (Wrocław, 2017 r.), II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Grand Prize Virtuoso” (Londyn, 2017 r.), III miejce w Ogólnopolskim Turnieju Kameralnym (Bydgoszcz, 2015 r.), II miejsce w Akademickim Konkursie Duetów Instrumentalnych (Wrocław, 2014 r.), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Chieri (Włochy, 2014 r.).
Jako pianista-kameralista została również doceniona na różnych konkursach:  nagrody dla najlepszego pianisty na  XII Konkursie Młodych Wiolonczelistów (Wrocław, 2017 r.),  X Międzynarodowym Konkursie Muzyczny im. Michała Spisaka (Dąbrowa  Górnicza, 2017 r.), VII Ogólnopolskim Festiwal Trębaczy (Kalisz, 2014 r.). 
Monika Hanus była akompaniatorem na wielu zanaczących konkursach, m.in.: na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium, Międzynarodowym Konkursie „Praska Wiosna” w Pradze, Międzynarodowym Konkursie w Korei Południowej „Jeju Brass Competition”.  
Współpracowała z wieloma wybitnymi osobistościami, między innymi z Gaborem Tarkovi (trąbka), Gaborem Varga (klarnet), Pierrem Gennisonem (klarnet) czy Vitorem Fernandesem (klarnet).

Aleksander Kobus. Jeden z najbardziej utytułowanych i wyróżniających się na polskiej i międzynarodowej scenie muzycznej trębaczy. Zwycięzca organizowanego przez International Trumpet Guild  Międzynarodowego Konkursu Ellswortha Smitha zachwyca doskonałą techniką i pięknym brzmieniem publiczność sal koncertowych Europy, Ameryki i Azji zarówno jako solista, jak i  kameralista czy muzyk orkiestrowy. Jako pierwszy Polak grający na instrumencie dętym odniósł sukces zdobywając nagrodę na prestiżowym 67. Międzynarodowym Konkursie ARD  w Monachium, co potwierdza jego mocną pozycję wśród czołowych polskich muzyków. Jest artystą firmy Bach. 
Oprócz sukcesów na konkursach ITG i ARD, Aleksander Kobus ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach, m.in. Grand Prix  podczas Daniel Patrylak Memorial Trumpet Competition w Stanach Zjednoczonych, II  miejsce na XIV International Jeju Brass Competition w Korei Południowej, I miejsce w X  Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, I nagrodę na VII Ogólnopolskim Festiwalu Trębaczy w Kaliszu, I miejsce w XIV International  Chieri Competition we Włoszech czy I miejsce na The North International Music Competition w Szwecji. 
Trębacz swoją edukację muzyczną rozpoczął w rodzinnym mieście – Warszawie. Tam oprócz nauki gry na trąbce – początkowo w Państwowej Szkole Muzycznej im. Oskara Kolberga, a następnie w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 3 im. Grażyny Bacewicz – śpiewał  również w chórze dziecięcym przy Teatrze Wielkim, gdzie regularnie wykonywał partie solowe i chóralne oper takich jak Peleas i Melizanda Claude’a Debussy’ego, Wozzeck Albana  Berga, Carmen Georgesa Bizeta czy Król Roger Karola Szymanowskiego.  
Studia podjął we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie trąbki prof. Igora Cecochy. Ukończył je z wyróżnieniem, a w 2019 roku uzyskał w tej uczelni tytuł  doktora sztuki i został wykładowcą wrocławskiej Akademii. Następnię uczył się na berlińskim Univerität der Künste w klasie Gábora Tarköviego. Podczas nauki otrzymywał  wielokrotnie prestiżowe stypendia, m.in. Yamaha Music Foundation for Europe, Lower Silesia Capital Club, stypendium „Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury dla  najwybitniejszych polskich artystów młodego pokolenia czy stypendium Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego. 
Aleksander Kobus występował jako solista z takimi orkiestrami jak NFM Filharmonia Wrocławska, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Münchener  Kammerorchester, Dublin Sinfonia Orchestra czy Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.
Z ostatnim z tych zespołów nagrał Koncert na trąbkę i orkiestrę  Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora – nagranie to było nominowane do prestiżowej polskiej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”. Obecnie artysta jest pierwszym trębaczem w orkiestrze symfonicznej NFM Filharmonia Wrocławska.