Wokół bożonarodzeniowej tradycji

18.12.2015 17:00
więta mini.gif

Zbliżają się jedne z najbardziej uroczystych dni w roku, pełne magii i rodzinnego ciepła Święta Bożego Narodzenia. Od wieków towarzyszą im wielkie emocje i troska o ich odpowiednią oprawę - pocztówki z życzeniami, strojną choinkę, smakołyki na stół. Atmosfera świątecznych przygotowań zapanowała również w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie 18 grudnia 2015 r. o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie „Wokół bożonarodzeniowej tradycji”. Jego uczestnicy dowiedzą się co to jest podłaźniczka, skąd pochodzi i kto rozpropagował zwyczaj ubierania choinki, jakie są tradycyjne ozdoby choinkowe i jaka jest ich symbolika, jaka jest geneza szopki bożonarodzeniowej, jak rozwijała się sztuka szopkarska na przestrzeni wieków, jakie są tradycje szopkarskie Ziemi Kłodzkiej. Wykonywanie ozdób choinkowych weszło w zwyczaj przygotowań świątecznych. W czasie adwentu, podczas długich zimowych wieczorów, całymi rodzinami przygotowywano świąteczne dekoracje. Muzeum Ziemi Kłodzkiej podtrzymując tą piękną tradycję obok wykładu proponuje warsztaty tradycyjnych ozdób choinkowych.