Spotkanie autorskie z Anną Lutosławską-Jaworską

04.09.2015 18:00
Fotografia na plakacie: Anna Lutosławska-Jaworska jako Rozalinda w spektaklu "Jak wam się podoba" (1965), fot. G. Wyszomirska

Anna Lutosławska-Jaworska – aktorka teatralna i filmowa, reżyser, wykładowca akademicki, pisarka. Debiutowała rolą Urszuli w filmie "Ostatni etap" w reżyserii Wandy Jakubowskiej (1947). Występowała na deskach teatrów Krakowa i Wrocławia, w spektaklach teatru telewizji oraz w filmach i serialach. Od 1972 r. wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Przez długi czas mieszkała w Algierii, gdzie zajmowała się fotografią, malarstwem i twórczością literacką. Jest autorką książek, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży. W 1972 r. odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Znana z działalności społecznej i charytatywnej, w 2013 r. uhonorowana przez organizację Soroptimist International tytułem Krakowianka Roku. Laureatka Nagrody im. Ireny Solskiej (2015), przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Teatralnych. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: "Dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki Anny Lutosławskiej stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem".