Śląsk w kartografii XV-XVIII w.

20.09.2014 17:00
1575-Ortelius (1)_0.jpg

Zapraszamy do Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku na otwarcie wystawy „Śląsk w kartografii XV-XVIII w.", które odbędzie się 20 września 2014 o godz. 17.00. Na wystawie zaprezentowane zostaną  mapy, książki i weduty śląskich miast ze zbiorów Haus Schlesien w Königswinter, w tym słynna mapa wrocławskiego nauczyciela i kartografa Martina Helwiga z 1561 r. To niezwykłe pod względem technicznym i estetycznym dzieło kartografii stało się na ponad sto lat wzorem dla wszystkich innych map śląskich.

Kuratorem wystawy jest inż. Manfred Spata z Bonn, który otworzy wystawę i wygłosi wykład wprowadzający.

"… matka wszystkich innych map śląskich"

Marcina Helwiga mapa Śląska z 1561 roku

Wystawa została przygotowana przez Dom Śląski (Haus Schlesien) we współpracy z prywatnym kolekcjonerem Manfredem Spatą. Projekt otrzymał finansowe wsparcie od Towarzystwa Przyjaciół Politechniki Wrocławskiej (Gesellschaft der Freunde der Technischen Hochschule Breslau) zajmującego się zbieraniem oraz zachowaniem wartości kulturowych Śląska.

Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog, który będzie można nabyć w trakcie trwania wystawy.