Ziemia Kłodzka w akwarelach Józefa Obacza

wernisaż wystawy
Ziemia Kłodzka w akwarelach Józefa Obacza
14 lipca 2017 r., o godz. 17.00

Józef Obacz (1934) – wałbrzyski artysta, malarz i rysownik. Szczególnie upodobał sobie akwarele. Konsekwentnie maluje z natury, gdyż jak twierdzi, malowanie to opisywanie tego, co się widzi. W swoim dorobku artystycznym ma portrety, pejzaże i kompozycje kwiatowe, jednak dominującym tematem jego twórczości jest architektura. Starannie dobrane motywy często charakteryzuje niestandardowe ujęcie. Ogromną wagę przywiazuje do szczegółów, podkreśla detale architektoniczne i elementy dekoracyjne budynków. Wyrazisty kontur i ciekawe zestawienia kolorystyczne nadają obrazowanym miejscom nowy, romantyczny charakter. Wystawa akwareli w Muzeum Ziemi Kłodzkiej prezentuje wybrane miejscowości ziemi kłodzkiej. Bystrzycę Kłodzką – perłę średniowiecznej urbanistyki z wąskimi uliczkami, starymi domami, fragmentami murów obronnych i basztami-bramami; zaułki Kłodzka, wieże kościołów unoszące się nad miastem; architekturę Nowej Rudy. Część prac upamiętnia powódź, która w 1997 r. przeszła przez Kłodzko. Autor zabiera widzów na spacer po malowniczych zakątkach regionu.