Polskie Towarzystwo Historyczne

Almanach okladka

Jubileusz kłodzkiego Oddziału PTH

Polskie Towarzystwo Historyczne – Oddział w Kłodzku, działający od 1981 r. przy Muzeum Ziemi Kłodzkiej, obchodzi w 2021 roku swoje 40-lecie. Z tej okazji wydany został przez Oficynę Wydawniczą BRAMA „XII Almanach Ziemi Kłodzkiej”, powstały przy współpracy z PTH.

W „Almanachu” przybliżono zarys 40-letniej działalności Oddziału i zaprezentowani zostali jego obecni członkowie. A ponieważ Towarzystwo skupia w swych szeregach historyków i pasjonatów historii, są też ciekawe opracowania, autorstwa członków Oddziału. Znajdziecie tu Państwo m.in. biografie zasłużonych postaci – duchownych i alpinistów, informacje o materiałach źródłowych – archiwaliach i grafikach, na podstawie których możemy odkrywać różne ciekawe historie, prezentację Szlaku im. Bł. G. Hirschfeldera, a także bliższe naszym czasom omówienie 30-letniej historii Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku.

To bogata i ciekawa lektura – polecamy i zapraszamy do czytania.

A na okładce prezentowany jest fragment tzw. Rolki sztokholmskiej, przedstawiającej orszak ślubny Konstancji Austriaczki i króla Zygmunta III Wazy. Orszak ten przeszedł szlak od Grazu do Krakowa, gdzie w grudniu 1605 r. odbył się ich ślub. Ale po drodze, w listopadzie 1605 r. orszak przechodził przez Kłodzko i tu zatrzymał się na 3 dni wypoczynku. O tym także możemy przeczytać w „Almanachu”.