Artystyczne szkło unikatowe oraz szkło użytkowe

Szkło.jpg

W listopadzie br. w ramach realizacji projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” zakupiliśmy artystyczne szkło unikatowe oraz szkło użytkowe z przeznaczeniem na stałą wystawę szkła artystycznego w Naszym Muzeum w ramach projektu dot. utworzenia „Centrum Dawnego Szklarstwa Ziemi Kłodzkiej”.

W ramach ww. zadania kluczowego projektu unijnego zakupiliśmy 14 obiektów artystycznego szkła unikatowego oraz 6 zestawów szkła użytkowego – z okresu XX i pocz. XXI w., tworzonego w hutach działających w Kotlinie Kłodzkiej, m.in. w Szczytnej i Polanicy Zdroju. Zakupione obiekty są autorstwa artystów, absolwentów wrocławskiej PWSSP, zatrudnionych w ww. hutach Ziemi Kłodzkiej w charakterze projektantów, tj. Ewy Gerczuk-Moskaluk, Stanisława Gołdyna, Zbigniewa Horbowego, Stefana Sadowskiego oraz Witolda Turkiewicza.

Do kolekcji szkła artystycznego i użytkowego pozyskaliśmy:

1. Wazony  unikatowe,  dekoracyjne  ze  szkła  sodowego,  barwionego  w  masie,  ręcznie  formowane – 5 szt.

2. Szklane obiekty rzeźbiarskie, ręcznie formowane, barwione tlenkami metali, malowane lub zdobione rytem – 9 szt.

3. Zestawy naczyń użytkowych ze szkła sodowego lub ołowiowego, białego lub barwionego, w tym kieliszki, szklanki, dzbanki, świeczniki, karafki, salaterki, wazony – 6 zestawów.

Zakupione obiekty o łącznej wartości 42 800 zł zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.