"Kulturotwórcza rola joannitów i augustianów w dziejach Kłodzka" - wykład Sebastiana Walosczyka

16.09.2011 11:00
Mszał diecezji praskiej, 1 poł. XV w.

Tematem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, których termin wyznaczono na 10-18 września, są „kamienie milowe” rozumiane jako przełomowe momenty w dziejach kraju,  regionu czy danej miejscowości, a celem Dni jest jak zwykle popularyzacja dziedzictwa kulturowego i uwrażliwienie na problematykę jego ochrony.

Muzeum kłodzkie, od lat włączające się aktywnie w organizację Dni, zaprasza wszystkich chętnych na spotkanie, w ramach którego odbędzie się otwarcie wystawy oraz wykład historyka Sebastiana Walosczyka pt. Kulturotwórcza rola joannitów i augustianów w dziejach Kłodzka. Uważamy,    że przybyli do Kłodzka w średniowieczu joannici i augustianie w znaczący sposób wpłynęli na rozwój miasta, a tym samym regionu. Oba klasztory prowadziły bowiem bogatą działalność w zakresie duszpasterstwa, oświaty, budownictwa, szpitalnictwa oraz kultury i sztuki. Na towarzyszącej wykładowi niewielkiej wystawie zaprezentowana zostanie  rola jaką oba zakony odegrały w historii ziemi kłodzkiej.