Nowe lekcje

Wypuścimy was z torbami, czyli folk dla wszystkich - warsztaty modniarstwa.

Warsztaty modniarstwa

Wypuścimy was z torbami, czyli folk dla wszystkich - warsztaty modniarstwa. Wykorzystywanie elementów tradycyjnego stroju ludowego we współczesnym krawiectwie jest znanym trendem w polskiej i światowej modzie. Uczestnicy warsztatów, przy pomocy szablonów z haftami ludowymi, nanoszą na papierowe torby ozdobne motywy. Punktem wyjścia do stworzenia własnych kompozycji jest kłodzki strój ludowy z przełomu XIX i XX w.

Wstęp - 6/10 zł

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc

Etnowarsztaty z JAJEM

Etnowarsztaty z JAJEM- kartka ze z. MZK.JPG

„Etnowarsztaty z JAJEM” - szczególne miejsce w "święconym" należy do jaj, które symbolizują życie i zgodnie z ludowymi wierzeniami przepędzają złe moce. Badaniem tej przebogatej dziedziny polskiego folkloru zajmuje się jeden z działów etnografii. Wprawdzie dzisiaj nie maluje się aż tylu pisanek, ale warto pamiętać o tym, jak to robiono.

Wokół bożonarodzeniowej tradycji

więta.gif

W okresie około świątecznym Muzeum Ziemi Kłodzkiej realizuje cykl lekcji muzealnych i warsztatów „Wokół bożonarodzeniowej tradycji”.

Co to jest podłaźniczka? 
Skąd pochodzi i kto rozpropagował zwyczaj ubierania choinki? 
Jakie są tradycyjne ozdoby choinkowe i jaka jest ich symbolika? 
Jaka jest geneza szopki bożonarodzeniowej? 
Jak rozwijała się sztuka szopkarska na przestrzeni wieków? 
Jakie są tradycje szopkarskie ziemi kłodzkiej? 

Stroje mieszkańców Hrabstwa Kłodzkiego

Dziewczęta i kobiety w strojach regionalnych, „Guda Obend” Jg.12: 1922, s.19. Ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Stroje mieszkańców Hrabstwa Kłodzkiego – będące jednym z aspektów kultury materialnej to temat lekcji, której uczestnicy poznają ubiory, jakie w XIX w. nosili kłodzczanie. Na szczególna uwagę zasługują czepce (szyte z aksamitu, brokatu, jedwabiu, koronek i płótna), najbardziej charakterystyczny element stroju tutejszych kobiet.

Żydzi Kłodzcy

Synagoga

Żydzi Kłodzcy – lekcja prezentująca dzieje osadnictwa oraz organizację życia mniejszości żydowskiej, która ze swoimi tradycjami i folklorem od XIV w. była obecna w życiu Ziemi Kłodzkiej. Zajęcia mają charakter prelekcji, której towarzyszy prezentacja multimedialna.

Wstęp: 4 zł od osoby

Prosimy o wcześniejszą rezerwację miejsc

Malowanie na szkle

Warsztaty malowanie na szkle

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach malowania na szkle. Podczas zajęć uczestnicy przeniosą się w czasie do XVII, XVIII i XIX-wiecznej wsi Lasówka (dawna Kaiserwalde) leżącej w obrębie hrabstwa kłodzkiego, gdzie powstawały niezwykłe dzieła kultury ludowej, mającej swe oddziaływanie zarówno na Śląsku jak i w Czechach. Uczestnicy poznają dawną sztukę malowania obrazów na szkle i odkryją technologię ich powstawania. Na pamiątkę każdy zabierze ze sobą swoją pracę.

Zostań skrybą

warsztaty kaligrafii.jpg

Zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach kaligrafii i iluminatorstwa. Warsztaty poświęcone tajnikom pracy skryby i iluminatora to propozycja, która pozwala w zainscenizowanym w ramach wystawy Z dziejów Kłodzka – skryptorium – przenieść się w czasie. Uczestnicy warsztatów, ubrani w stroje mnichów i zaopatrzeni w „średniowieczne” akcesoria pisarskie, pracujący przy replikach średniowiecznych pulpitów mogą poznać rodzaje pisma oraz sposób ozdabiania rękopisów w okresie gotyku.

"Sztuka piękna” - o zmiennym kanonie urody na podstawie aktu

02 Afrodyta knidyjska rzymska kopia greckiej rzeźby z 4 w.jpg

Sztuka piękna” - o zmiennym kanonie urody na podstawie aktu to nowa lekcja muzealna w Muzeum Ziemi Kłodzkiej podejmująca temat piękna nagiego ciała, którego kanon zmieniał się na przestrzeni wieków. Ilustrowane slajdami zajęcia stanowią oryginalną formułę prezentacji poszczególnych epok i stylów, widzianej przez pryzmat najbardziej znanych aktów w historii sztuki.

Hi, hi, hi… histeryczne ucieczki z Twierdzy Kłodzkiej

Rysunek1.jpg

Hi, hi, hi… histeryczne ucieczki z Twierdzy Kłodzkiej - ogromna gra planszowa rozgrywana na dziedzińcu muzeum. Uczestnicy - gracze podzieleni są na cztery drużyny odpowiadające czterem uciekinierom z kłodzkiej twierdzy: Vaclavowi Kinsky`emu, Fryderykowi von Trenckowi, Alfredowi Exnerowi i  Karolowi Luxowi. Zasady gry są oczywiste - wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza wydostanie się poza mury miasta, co jednak nie jest łatwym zadaniem.

Zostań skrzatem i uwolnij Klucznika!

skrzaty.jpg

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę przygotowaną i prowadzoną przez pracowników kłodzkiego muzeum.

Na najmłodszych czekają wróżki, które potrafią zamieniać dzieci w skrzaty. Zaczarowane skrzaty będą miały do spełnienia bardzo ważną misję... Czy uwolnią Klucznika? Z czego ugotują "zupę skrzata"? Czy zdołają odczarować znikające Kłodzko? Wszystko to może wyjaśnić się w kłodzkim muzeum.

Subskrybuje zawartość