STRONA GŁÓWNA BIBLIOTEKA MUZEUM AKTUALNOŚCI EDUKACJA MEDIA DLA ZWIEDZAJĽCYCH KONTAKT INFORAMA FOTO GALERIA WYSTAWY STRONA GŁÓWNA
       

 

Biblioteka jako centrum informacji regionalnej to nie przejściowa moda.
To obowiązek względem społeczności lokalnej i terytorium na którym biblioteka działa (Elżbieta Wisławska)

Biblioteka Naukowa Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku funkcjonuje od 1988 roku jako samodzielny dział Muzeum. Znajduje się na parterze, w pięknym, przestronnym refektarzu o powierzchni ponad 104 m2. Założone w programie działania Biblioteki jej stopniowe przekształcanie się w centrum wiedzy o regionie, w którym zgromadzony zostanie cały materiał do studiów i badań regionalnych, dokonuje się coraz intensywniej.

ZBIORY
Biblioteka posiada wielotysięczny zbiór literatury poświęconej Ziemi Kłodzkiej w języku polskim, czeskim i niemieckim. Zbiory bez względu na ich zasięg językowy, chronologiczny czy też cechy wydawniczo-formalne pozyskiwane są różnymi drogami. Zakupy w księgarniach, antykwariatach, na aukcjach książek, od osób prywatnych, a także poprzez dary i wymianę z innymi tego typu placówkami powodują, że nasz księgozbiór staje się coraz bardziej interesujący. Wszystkie pozyskane materiały są opracowywane i udostępniane zainteresowanym, którzy mogą pogłębić swą wiedzę o regionie: jego historii, zabytkach, folklorze, geografii i geologii, zagadnieniach społecznych, politycznych i gospodarczych. Obok publikacji książkowych, które dotyczą Kłodzczyzny (nawet pośrednio) w Bibliotece zgromadzono bogatą dokumentację życia społecznego regionu. Pozyskujemy bowiem do naszych zbiorów ulotki, plakaty i afisze rozmaitych imprez kulturalnych, programy teatralne i festiwalowe, informatory, zaproszenia, druki reklamowe i okolicznościowe itp., będące drukowanymi dowodami i materiałami źródłowymi wytwarzanymi przez placówki kulturalne i oświatowe działające w regionie.

Posiadamy bogaty zbiór współczesnej prasy ukazującej się w miasteczkach naszego regionu, a także poza Ziemią Kłodzką. Czasopisma staramy się gromadzić od chwili ukazania się pierwszych numerów do momentu zaniku pisma. Posiadamy roczniki: Gazety Noworudzkiej, Gazety Prowincjonalnej Ziemi Kłodzkiej, Gazety Gmin, Gazety Zdrojowej, Wiadomości Lokalnych, Ziemi Kłodzkiej, Panoramy Zdrojowej, Nieregularnika Polanickiego, Sudetów, Na Szlaku i innych.

Dysponujemy tekami wycinków prasowych na temat regionu oraz kilkuset dokumentacjami historyczno-architektonicznymi zabytków Ziemi Kłodzkiej oraz dokumentacjami konserwatorskimi zabytków ruchomych występujących na tym obszarze.

Drugą część księgozbioru tworzą publikacje z zakresu historii sztuki, w tym malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury, rzemiosła artystycznego, niezbędne do pracy w placówce muzealnej oraz słowniki, encyklopedie, informatory służące jako aparat pomocniczy dla czytelników Biblioteki i pracowników merytorycznych Muzeum.

WARSZTAT INFORMACYJNY
O wszystkich rodzajach zbiorów informują katalogi: alfabetyczny i rzeczowy. Oprócz drukowanych, Biblioteka tworzy również własne źródła informacji.
Są to przede wszystkim kartoteki zagadnieniowe zawierające informacje bibliograficzne o artykułach dotyczących regionu, wydrukowanych na łamach czasopism lokalnych. Wśród czytelników największym zainteresowaniem cieszą się kartoteki dotyczące historii i rozwoju turystyki na Ziemi Kłodzkiej, kościołów, kaplic i miejsc pielgrzymkowych regionu, oświaty w regionie, lecznictwa sanatoryjno-uzdrowiskowego, wybitnych postaci związanych z Kłodzczyzną, festiwali na Ziemi Kłodzkiej, współpracy między miastami partnerskimi i wiele innych.

DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNO-OŚWIATOWA
Biblioteka prowadzi również prace mające na celu popularyzację swoich zbiorów i rozwijanie zainteresowania regionem. Dobrą i sprawdzoną formą są lekcje biblioteczne dla dzieci i młodzieży, poświęcone omówieniu literatury regionalnej zgromadzonej w Bibliotece. Poprzez prezentacje niektórych nabytków biblioteki omawiane są najciekawsze wątki z historii Kłodzka i okolic. Dużo młodzieży gromadzą lekcje poświęcone dziejom turystyki na Ziemi Kłodzkiej oraz przeznaczone głównie dla dzieci młodszych opowiadania i legendy dotyczące Kłodzczyzny. Uznaniem cieszą się organizowane przez Bibliotekę spotkania autorskie. W ciągu minionych lat czytelnicy mogli spotkać się z prof. Markiem Cybulskim z Uniwersytetu Łódzkiego, który odpowiadał na często stawiane pytanie Czy Psałterz floriański powstał w Kłodzku? Autor przewodników turystycznych i redaktor kolejnych tomów Słownika turystycznego Sudetów, Marek Staffa, omawiał początki turystyki na Ziemi Kłodzkiej, nieżyjący już pisarz, Ryszard Kincel, zapoznawał czytelników z historią uzdrowisk kłodzkich, Tomasz Przerwa opowiadał o powstaniu i funkcjonowaniu Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Czytelnicy Biblioteki mogli spotkać się także z Jackiem Potockim, autorem książki poświęconej zagospodarowaniu turystycznemu Sudetów, Przemysławem Dominasem, który opracował historię powstania linii kolejowych na trasie Kłodzko ; Wałbrzych i Kłodzko ; Kudowa, z inicjatorami i redaktorami wspomnień zamieszczonych w tomie Czas ocalony i Wieża Babel, czy autorami 2-tomowej monografii Polanicy Zdroju i wielu, wielu innymi.

KORZYSTANIE Z KSIĘGOZBIORU
Zbiory biblioteczne udostępniane są wyłącznie na miejscu w czytelni, bez uprzedniego zamawiania. Korzystanie ze zbiorów Biblioteki jest bezpłatne. Czytelnik może jednorazowo otrzymać 5 woluminów. Następne publikacje otrzyma po zwrocie poprzednich. Korzystanie z księgozbioru wymaga pozostawienia wierzchnich okryć i bagażu ręcznego w szatni Muzeum oraz wpisania się do rejestru czytelników Biblioteki.

Biblioteka wykonuje odpłatnie zamówienia czytelników na wykonanie kserokopii materiałów przez nią gromadzonych. Zgodnie z zarządzeniem dyrektora placówki opłata za odbitkę kserograficzną wynosi: - odbitka formatu A4 - 0,40zł; odbitka formatu A3 - 0,80zł. Kserowaniu nie podlegają materiały biblioteczne wydane przed 1945 rokiem. Te ostatnie mogą zostać skopiowane tylko w wyjątkowych wypadkach za zgodą dyrektora placówki.

Biblioteka prowadzi działalność informacyjną w ramach której udziela pomocy czytelnikom w czytelni oraz w wyjątkowych przypadkach realizuje kwerendy wymagające dłuższych poszukiwań bibliotecznych, bibliograficznych i ustaleń rzeczowych.

Czytelnicy mogą pracować nad interesującymi ich problemami mając w zasięgu ręki wyspecjalizowany księgozbiór i kompetentnych informatorów w osobach pracowników Biblioteki.