STRONA GŁÓWNA BIBLIOTEKA MUZEUM AKTUALNOŚCI EDUKACJA MEDIA DLA ZWIEDZAJźCYCH KONTAKT INFORAMA FOTO GALERIA WYSTAWY STRONA GŁÓWNA START BIBLIOTEKA MUZEUM AKTUALNOŚCI EDUKACJA MEDIA DLA ZWIEDZAJźCYCH KONTAKT INFORAMA FOTO GALERIA WYSTAWY  


     

MAJ 2011

 

21.05.2011, godz. 19.00-24.00 

Noc w Muzeum COŚ TU SzTUKA

Podczas tegorocznej Nocy w Muzeum planujemy przybliżyć zwiedzającym świat zmysłów za pomocą instalacji, sztuk audiowizualnych oraz działań performance. Swoje prace zaprezentują artyści: prof. Stefan Wojnecki, prof. Jerzy Olek, Zbigniew Muziewicz, Marcin Sztukiewicz, Marek Zygmunt, Marcin Fajfruk, Leszek Krutulski, Krystyna Kolonko i Kajetan Dyrda, Emilia Tabisz  >>> więcej


noc w muzeum

 *  *  *

23.05.2011, godz.19.00

 Koncert  DUMY STAROPOLSKIE

  pieśni sarmackie w wykonaniu Jacka Kowalskiego, Henryka Kasperczaka, Roberta Rekiela. Koncert odbędzie się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Maj z Muzyką Dawną.

                                                            

                                                      dumy staropolskie


 *  *  *

26.05.2011, godz. 18.00 

My, Kłodzczanie, Jerzy Gara  - okolicznościowe spotkanie  i otwarcie wystawy prezentującej dorobek  tegorocznego bohatera cyklu.

My, Kłodzczanie

fot. T.Gmerek

 *  *  *

27.05.2011,  godz. 17.00

Promocje młodych muzyków - koncert uczniów PSM I st. w Kłodzku 

 *  *  *

28.05.2011, godz.9.00 - 15.00

XVI Giełda Skał i Minerałów - impreza plenerowa na dziedzińcu kłodzkiego muzeum,

 w jej trakcie rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentowaną kolekcję. Zgłoszenia wystawców przyjmowane będą do 23 maja br.

 *  *  *

28-29.05.2011, godz. 8.00-17.00

XXXVIII Targi Staroci – impreza plenerowa na dziedzińcu i ulicach wokół kłodzkiego Muzeum.

REGULAMIN TARGÓW STAROCI

 *  *  *

31.05.2011, godz. 18.00

Zabawki moich dziadków - otwarcie wystawy zabawek ze zbiorów Muzeum Zabawek „Bajka” w Kudowie Zdroju i Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku.

*  *  *

KWIECIEŃ 2011

29 kwietnia 2011 r. godz.17.00

Homo sapiens presents

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotograficznej Homo sapiens presents Małgorzaty Olejniczak. Wystawa będzie  traktować o człowieku i jego miejscu w świecie. Fotografie  przybliżają rożne zakątki świata w kontekscie obcowania czlowieka z naturą. Spotkania te są bardzo różnorodne w zależnosci od kultury danego kraju, warunków geograficznych i pomyslowości mieszkanców. Niektóre konfrontacje są nieuniknione, a niektóre ...po prostu bardzo oryginalne.

Małgorzata Olejniczak jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, podróżniczką oraz fotografem. W 2010 r. wydawnictwo Pascal wydało album z serii  „Japonia. Wyprawy marzeń” z fotografiami i komentarzem artystki, związanej również z ziemią kłodzką. Jest ona bowiem właścicielką pensjonatu Terra Sudeta w Goworowie, miejsca, w którym prezentuje swą kolekcję przedmiotów materialnej kultury japońskiej.

*  *  *

27 kwietnia 2011 r.  godz.17.00

Wykład prof.dr hab. Tadeusza Marczaka pt. Poczdam dzisiaj - refleksje po 63. latach od włączenia Ziem Zachodnich i Północnych do państwa polskiego

Tadeusz  Marczak - historyk , geopolityk, kierownik Zakładu Studiów nad Geopolityką Uniwersytetu Wrocławskiego.

*  *  *

19 kwietnia 2011 r. godz. 18.00

Gwiazdy jutra

Polsko-czeski koncert w wykonaniu uczniów PSM I stopnia w Kłodzku i ZUŠ
w Jablonné nad Orlicí.

*  *  *

MARZEC 2011

11 marca 2011 r. godz.17.00

Poznaj piękno ziemi kłodzkiej. Kłodzczyzna jako region wypoczynkowy w latach  40. i 50. XX wieku.

 – wykład Piotra Sroki.

Piotr Sroka - historyk, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku oraz Uniwersytetu Wrocławskiego, obecnie kończy rozprawę doktorską poświęconą turystyce w regionie sudeckim w latach 1945-1956, przygotowywaną  pod kierunkiem prof. Stanisława Ciesielskiego. Jego szczególne zainteresowania dziejami ziemi kłodzkiej i Śląska oraz historią turystyki na tym obszarze zaowocowały szeregiem artykułów publikowanych na łamach czasopism, periodyków i publikacji zbiorowych.

Zapraszamy wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się jak przebiegał rozwój turystyki na ziemi kłodzkiej w pierwszym dziesięcioleciu  po zakończeniu drugiej wojny światowej.

*  *  *

16 marca 2011 r.

Bystrzycki dzwon

Od 16 marca w Muzeum Ziemi Kłodzkiej będzie można zobaczyć dzwon, który niebawem zawiśnie w kaplicy św. Floriana w Bystrzycy Kłodzkiej. Odwiedzający muzeum będą mieli okazję poznać niezwykłą historię dzwonu, ufundowanego przez Polaków, Czechów i Niemców.  Nowy dzwon zawiśnie wkrótce w miejscu starego, który został w czasie II wojny światowej zrzucony z wieży i przeznaczony do przetopienia – na potrzeby przemysłu zbrojeniowego. Prezentowany obiekt jest wspaniałym pretekstem do rozpoczęcia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej lekcji traktujących o ludwisarstwie - ginącym już zawodzie. Proponujemy młodym ludziom film ukazujący cały, niemalże mistyczny proces odlewania dzwonów.

*  *  *

23 marca 2011 r. godz. 11.00

 Młodość na zesłaniu – wspomnienia członków Koła Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Spotkanie skierowane jest  do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a jego tematyką będzie młodość, którą przyszło spędzić gościom muzeum na zesłaniu, w nieludzkich warunkach, na surowej ziemi syberyjskiej. Zaproszeni goście opowiedzą  o życiu na zsyłce, walce o przetrwanie i zawiłych losach, które doprowadziły ich na ziemię kłodzką.  Na prelekcji zostanie również zaprezentowana druga część książki pt. „Wspomnienia Sybiraków. Zbiór tekstów źródłowych”. Zawiera ona relacje ponad 60. zesłańców, 160 zdjęć i dokumentów z okresu zsyłki.

Spotkanie poprowadzi Jerzy i  Janusz Kobryń.

*  *  *

25 marca 2011 r. godz.17.00

WIELKIE MARCOWANIE czyli kot w muzeum
 

Wystawa pasteli opatrzonych tekstem Anny Kopeć-Twardowskiej.

 Od 25 marca w Muzeum Ziemi Kłodzkiej   będzie można  obejrzeć ekspozycję zatytułowaną WIELKIE MARCOWANIE czyli kot w muzeum. Na wystawie zostaną wyeksponowane prace autorstwa  łódzkiej artystki Anny Kopeć -Twardowskiej.  Autorka prac o tematyce kociej  jest malarką i projektantką, autorką felietonów i opowiadań, inicjatorką wielu wystaw, akcji i działań artystycznych w kraju i za granicą.

Malarka swoją twórczość prezentowała w cyklach tematycznych: Okna, Żywioły, Taniec, Marzenia, Narodziny, Czas…  Jej interaktywna ekspozycja Pastelowe Marzenia, łączona ze spektaklami i pokazami, cieszyła publiczność wielu miast w Polsce, Niemczech i Holandii.  Na wystawie w kłodzkim muzeum  oprócz kocich pasteli, prezentowane będą także literackie teksty, które publikowane były na łamach miesięcznika „Kocie sprawy”, w stałej rubryce Felieton z kotem.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszyć koncert Total Vocal Project, w którym wystąpią uczniowie klasy śpiewu  Agaty Bilińskiej.

LUTY 2011

11 lutego 2011 r., godz.17.00

Zakończenie obchodów Roku Marianny Orańskiej w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

W programie:

Promocja publikacji: „Marianna Orańska, a ziemia kłodzka”. Książka prezentuje materiały z sympozjum naukowego zorganizowanego przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku 17 czerwca 2010 roku.

Prezentacja wystawy fotograficznej: pt.” Marianna Orańska  w monochromie”

Pokaz filmu pt.”Marianna Królowa Kotliny”

*  *  * 

12 lutego 2011 r. godz.17.00

„Operetki czar” - koncert karnawałowy .

Występują:

Dorota Ujda -Jankiewicz -sopran

Andrzej Jankiewicz-tenor

Dariusz Samerduk -fortepian

Bilety:

normalny -20 zł

ulgowy -15 zł

              *  *  *

15 lutego 2011 r. -  13 marca 2011 r.

Wystawa "Fotografia dzikiej przyrody".

Wystawę tworzy 70 zdjęć, wybranych z wystaw będących wynikiem konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002 - 10, organizowanego corocznie, od 1964 r., przez BBC Wildlife Magazine i Natural History Museum w Londynie. 

                                                  fotografia                                                            Bence Máté          Węgry       Mrówcze cuda

Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii dzikiej przyrody. Na jego ostatnią edycję zgłoszono ponad 31 tys. zdjęć, wykonanych przez 3 tys. fotografów, z 83 krajów. Przez jałowe pustynie, ponad wzniosłe granie, w gęstej tropikalnej dżungli i na otwartym oceanie  -  te zdjęcia są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata Natury, ale ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów  w momencie jej wspaniałości.
Patronar  Honorowy nad wystawą objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Środowiska
Partnerem wystawy w Polsce jest Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.
Organizatorem wystawy w Polsce jest Agencja Zegart


dzika przyroda
Orsolya Haarberg    Norwegia/Węgry     Zaśnieżone


                     logologologo

logologo




F
ERIE W MUZ
EUM


15.02.2011 r. godz.10.00
Świat iluzji -
zabawa w iluzję, podczas  której dzieci będą mogły zapoznać się ze sztuczkami oszukującymi  ludzkie oko. Ruch namalowanych przedmiotów, potężna siła kolorów, głębia i płaszczyzna, zmieniające się formy, to tematy zabaw, w których dzieci będą miały okazję same stać się „mistrzami magii”. Zabawa będzie prowadzona w oparciu o wystawę multimedialną: „ Negatyw cienia”.

18.02.2011 r. godz.10.00
Ożywić rzeźbę
podczas spotkania młodzi ludzie będą mieli szansę poznać tajniki rzeźby sakralnej ziemi kłodzkiej. Frajdy dostarczać będą przygotowane przez edukatorów muzealnych twórcze gry, które będą prowadzone na wystawie : „Chrystus narodził się w drodze do Lądka…”.

22.02.2011 r.
godz.10.00
Bezkrwawe łowy -
na tego typu łowy uczestnicy ferii  będą mogli wyruszyć dzięki fotografiom  z  nowej ekspozycji „Fotografia dzikiej przyrody”.  W programie: wykonywanie masek dzikich zwierząt, wspólne  zabawy i zdjęcia pamiątkowe

25.02.2011 r. godz.10.00
Gdzie jest Klucznik?
to propozycja zwiedzania muzeum poprzez odnajdywanie ulubionych miejsc skrzata Klucznika. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dzieci muszą odnaleźć drobne wskazówki i ślady, aby wytropić , mieszkającego w budynku obecnego muzeum już kilkaset lat i znającego tu każdy zakamarek, skrzata. Czy im się uda?

Wstęp na zajęcia: 4 zł

STYCZEŃ 2011 

5 stycznia 2011 r. godz. 17.00

Promocja filmu pt. Kłodzko w średniowieczu
Produkcja powstała na bazie wystawy "Kłodzko w średniowieczu"
zrealizowanej przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej w 2009 r. poświęconej najstarszym dziejom miasta.

*  *  *
15 stycznia  2011 r. godz.17.00

Koncert kolęd w wykonaniu Miejskiego Mieszanego Chóru "Lutnia".
Zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd w świątecznej atmosferze, wraz z dobrze wszystkim znanym kłodzkim chórem.

*  *  *
29 stycznia 2011 r. godz.10.00 ( miejsce zbiórki: dworzec PKS w Kłodzku)

ZIMOWE PTAKOLICZENIE
Wycieczkę wzdłuż rzeki Nysy poprowadzą Jerzy Gara i Tomasz Gmerek


ptakoliczenie


GRUDZIEŃ 2010


6 grudnia 2010 r. godz. od 8.30-14.30

Mikołajkowe spotkanie ze skrzatem Teosiem -
zabawa mikołajkowa dla dzieci ze szkół podstawowych połączona z prezentacją nowej książeczki o przygodach małego skrzata w muzeum.

*  *  *

10 grudnia 2010 r. godz.18.00

Otwarcie wystawy Negatyw cienia wraz z performancem Rozłąka Marcina Czerwińskiego.

*  *  *

19 grudnia 2010 r. godz. 17.00

Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Agaty Bilińskiej i Roho Konar

w programie: polskie kolędy i pastorałki w nowych inspirujących aranżacjach, a także autorskie  kompozycje i nastrojowe jazzowe ballady.

*  *  *
22 grudnia 2010 r. godz.15.00 (biblioteka muzealna)

Prezentacja szopek kłodzkich
Wszystkich, którzy budowali kłodzką szopkę według rysunków ojca Antoniego Dudka (poszczególne jej elementy drukowano na łamach Gazety Prowincjonalnej) i chcą zaprezentować efekty swej pracy serdecznie zapraszamy.

LISTOPAD 2010

13 listopada 2010 r. godz.17.00

 Koncert Miejskiego Chóru Mieszanego Lutnia.

Będzie to uroczysty koncert z okazji 55-lecia działalności chóru. Wszystkich sympatyków zapraszamy.

*  *  * 

29 listopada 2010 r. godz. 11.00

Spotkanie z Małgorzatą i Pawłem Zagożdżon autorami wystawy Nieznane podziemia ziemi kłodzkiej . Na spotkanie zapraszamy młodzież szkół gimnazjalnych srednich.

Wstęp wolny

*  *  *

30 listopada 2010 r. o godz.17.00

Wernisaż wystawy pt. Chrystus narodził się w drodze do Lądka…

wraz z koncertem Roho Konar Project  z cyklu Niezwykłe miejsce – niezwykły koncert 

występują:

 Agata Bilińska – wokal

 Roho Konar-gitara

                                  fot. Tomasz Gmerek

                                                                            fot. Tomasz Gmerek

Na wystawie zostaną na niej zaprezentowane rzeźby datowane od XVIII w., pochodzące z ziemi kłodzkiej, oraz zbiór ok. 100 fotografii autorstwa Tomasza Gmerka, prezentujących znaki pobożności ludowej w pejzażu ziemi kłodzkiej. Na wystawie zobaczymy zatem kapliczki i rzeźby Matki Boskiej, Chrystusa i świętych - występujące przy drogach, na polach, we wnękach fasad domów miast i wsi. Do dziś obiekty te stanowią swoiste świadectwo pobożności i sztuki ludowej, przejaw miejscowego genius loci.

 Idea i tytuł wystawy zainspirowane zostały myślą filozofa i teologa Josepha Wittiga, żyjącego na ziemi kłodzkiej
w 1 poł. XX w. Tytuł wystawy jest jednocześnie tytułem jednego z opowiadań tego twórcy.

 Koncepcja i scenariusz wystawy: Barbara Frydrych, Tomasz Gmerek

                     

PAŹDZIERNIK 2010

Międzynarodowy Dzień Muzyki

1 października 2010 r. (piątek) godz. 17.00, wstęp  wolny

Koncert-spektakl Fryderyk Chopin Homo Artifex  zorganizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną w Kłodzku .

Dwie miniatury teatralne Mariana Hemara „Umowa” i “Kosmopolita” oraz fragmenty “Fausta” J.W. Goethego „Dedykacja” i „Prolog” z muzyką Fryderyka Chopina

Dariusz Jakubowski – aktor  / scenariusz ,  reżyseria/, Katarzyna Thomas – sopran, Piotr Szafraniec – pianista, Ryszard Bednarczuk - wiolonczela                                         

*  * *

Europejskie Dni Ptaków  

2 października 2010 r. (sobota),  godz. 9.00 – wycieczka terenowa do Pilc. Wyjazd organizowany jest dla dzieci ze szkół podstawowych. Zapisy będą prowadzone  u nauczycieli przyrody w szkołach. Planowane jest  również ognisko.  Odpłatność  5 zł od osoby. Zbiórka przy Dworcu PKS w Kłodzku.

3 października 2010 r. (niedziela),  godz. 10.00 zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wycieczce przyrodniczej z podpatrywaniem i liczeniem ptaków wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Spotkanie przy Dworcu PKS w Kłodzku.

Obie wycieczki będą prowadzili kłodzcy przyrodnicy Jerzy Gara i Tomasz Gmerek.

3 października 2010 r. (niedziela),   godz.17.00 Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Sprawozdanie z liczenia bociana białego na ziemi kłodzkiej  zatytułowane „Z bocianami po sąsiedzku” wraz z pokazem multimedialnym, które zaprezentuje kłodzki przyrodnik Jerzy Gara oraz prelekcja przygotowana przez ornitologa Tomasza Gmerka pt.” Ptaki ziemi kłodzkiej”.

*  * *

Dolnośląski Festiwal Nauki

7 października 2010 r. (czwartek), godz. 17.00

Spitsbergen - nie tylko lodowce

Prelekcję wraz z pokazem multimedialnym poprowadzi prof. dr hab. inż. Wojciech Ciężkowski

hydrogeolog z Politechniki Wrocławskiej, który niedawno powrócił z wyprawy na Spitsbergen.

 

8 października 2010 r. (piątek),  godz. 17.00

Nieznane podziemia Ziemi Kłodzkiej

 Wykład dotyczący nieznanych sztolni Ziemi Kłodzkiej wraz z pokazem multimedialnym, który poprowadzi dr Paweł Zagożdżon.

 *  * *

15 października 2010 r. (piątek) , godz. 18.00

Koncert słowno-muzyczny z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina pt. Talentem świata obywatel

w wykonaniu Elżbiety Mazur.

WRZESIEŃ 2010

17 września 2010 r. o godz. 17.00  OD POMYSŁU DO PRZEMYSŁU

Spotkanie zorganizowane z okazji EUROPEJSKICH DNI  DZIEDZICTWA DOLNY ŚLĄSK 2010. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Od pomysłu do przemysłu”. 

W ramach spotkania kłodzkie Muzeum zaprasza na wernisaż wystawy pt. „Architektura przemysłowa w krajobrazie ziemi kłodzkiej”, przygotowanej w oparciu o własne zbiory ikonograficzne i archiwalne oraz wykład prof. Stanisława Januszewskiego pt. „Dziedzictwo przemysłu i techniki ziemi kłodzkiej”. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

 Prof. nadzw. Stanisław Januszewski - historyk techniki, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezes Zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, autor koncepcji Otwartego Muzeum Techniki we Wrocławiu. Członek m.in. Amerykańskiego Stowarzyszenia Historii Technologii (SHOT), Międzynarodowego Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego (TICCIH). Autor ponad 100 publikacji z zakresu historii techniki i ochrony zabytków techniki, m.in. "Zabytków techniki Dolnego Śląska", "Zabytków techniki górniczej Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego", "Elektrowni wodnych Bobru, Kwisy i Kamiennej", "Rodowodu polskich skrzydeł", "Leonarda ze Wzdowa", "Tajnych wynalazków lotniczych Polaków. Rosja 1870-1917". Redaktor serii wydawniczej FOMT/BSiDZT "Zabytki przemysłu i techniki Polski".

SIERPIEŃ 2010

29 sierpnia ( niedziela ) 2010 r. godz. 17.00

Muzyczne zakończenie wakacji z zespołem ENSEBLE DIVERS.
W programie m.in. utwory: Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna

wstęp wolny

*  *  *

13 sierpnia ( piątek) 2010 r. godz. 19.30 - 23.00 TAJEMNICE DAWNEGO KŁODZKA - nocne zwiedzanie miasta z dreszczykiem ( o godz.19.30 i 21.30 zbiórka chętnych na dziedzińcu muzeum )
zapisy pod numerem  074 867 35 70 wew. 23

Wydarzenie w ramach zadania: Transgraniczne inicjatywy mieszkańców jako efekt 15 - lecia współpracy miast Kłodzko - Nachod 

ULOTKA IMPREZY

*  *  *

14-15 sierpnia 2010 r. godz.9.00 - 15.00 TARGI STAROCI

REGULAMIN TARGÓW
KOMUNIKAT DO UCZESTNIKÓW TARGÓW STAROCI

*  *  *

15 sierpnia 2010 r. godz.14. 00

Wykład Piotra Rykaczewskiego ZEGARY LUDOWE W POLSCE - SZWARCWALDZKIE I TYPU SZWARCWALDZKIEGO zorganizowany w ramach obchodów I DNIA ZEGARA

LIPIEC 2010

23 LIPCA  (  PIĄTEK ) 2010 R. godz.18.00 WERNISAŻ WYSTAWY

 W Muzeum Ziemi Kłodzkiej  odbędzie się otwarcie wystawy zorganizowanej przez członków Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i  Polskiego Związku Głuchych .To już trzecie z kolei przedsięwzięcie tego typu przygotowywane  w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Na pewno przypominają sobie Państwo wystawę obrazów „ malowanych” igłą, robótek ręcznych, ozdób świątecznych, czy fantazyjnych haftów . Tegoroczną propozycją będą m.in. ikony.




MUZEUM JAKIEGO NIE ZNACIE -  ZAJĘCIA WAKACYJNE DLA DZIECI

8 lipca 2010 r., godz.10.00

Kolor muzyki, kolor zapachu, kolor emocji 

- krótkie wprowadzenie w problematykę koloru w sztuce

- zwiedzanie wystawy malarstwa Stanisława Sachy Stawiarskiego

- zabawa, w której dzieci będą próbowały nadać kolor zapachom, dźwiękom, emocjom

- wspólne tworzenie Wielkiej Mapy Kolorów

*  *  *

15 lipca 2010 r., godz.10.00

Jak powstają monety - pokaz warsztatu menniczego

- krótkie wprowadzenie o historii mennictwa

- projektowanie własnej monety na papierze (awers i rewers)

- własnoręczne wybijanie monety okolicznościowej

*  *  *

22 lipca 2010 r., godz.10.00

Zostań średniowiecznym rycerzem - spotkanie z Kłodzkim Bractwem Rycerskim

- krótkie wprowadzenie dotyczące bezpieczeństwa posługiwania się bronią białą

- strzelanie z łuku do celu, pokaz walk rycerskich, szermierka gumowymi mieczami

- pokaz i nauka tańca oraz wiele innych atrakcji...

*  *  *

29 lipca 2010 r., godz.10.00

Gliniany świat - warsztaty ceramiczne

- krótkie wprowadzenie dotyczące technik lepienia z gliny

- plenerowe zajęcia na dziedzińcu Muzeum Ziemi Kłodzkiej

*  *  *

5 sierpnia 2010 r., godz.10.00

Ptaki ziemi kłodzkiej - prelekcja  przygotowana przez Jerzego Garę

prezesa Kłodzkiego Koła Pro-Natura

- prelekcja wraz z pokazem multimedialnym

- rozpoznawanie ptaków podczas wycieczki terenowej wzdłuż rzeki Nysy

*  *  *

12 sierpnia 2010 r., godz.10.00

Kłodzkie pejzaże - malowanie na ulicach miasta

- krótkie wprowadzenie dotyczące malarstwa sztalugowego

- zwiedzanie wystawy malarstwa

- rozdanie materiałów plastycznych

- malowanie na ulicach miasta

*  *  *

19 sierpnia 2010 r., godz.10.00

Zabawa fotografią- zajęcia warsztatowe 

- krótkie wprowadzenie dotyczące techniki fotografowania

- praktyczne zajęcia fotograficzne na wystawach Muzeum Ziemi Kłodzkiej

-plenerowe zajęcia na dziedzińcu

*  *  *

26 sierpnia 2010 r., godz.10.00

Zabawa w odkrywców średniowiecznych tajemnic

- krótkie wprowadzenie dotyczące tematyki średniowiecznego Kłodzka w oparciu o wystawę 

- samodzielne rozwiązywanie średniowiecznych zagadek

- zwiedzanie podziemi Muzeum Ziemi Kłodzkiej i pokonywanie labiryntu

zapisy pod numerem  074 867 35 70 wew. 23

wstęp na wszystkie zajęcia : 3 zł


CZERWIEC 2010

2  CZERWCA ( ŚRODA) 2010 R.godz.18.00  FINISAŻ WYSTAWY 

- Spotkanie z autorami wystawy PODRÓŻE W CZASIE. Dawne widoki Śląska na grafikach z kolekcji Haselbacha.

- koncert miniatur gitarowych w wykonaniu Tadeusza Piotrowskiego pt. A czas sobie płynie

*  *  *

12 CZERWCA ( SOBOTA ) 2010 R.  godz.17.00

-Wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Sachy Stawiarskiego wybitnego artysty związanego z Ziemią Kłodzką.

*  *  *

17 CZERWCA (CZWARTEK) 2010 R. godz.10.00

- Sympozjum  MARIANNA ORAŃSKA  A  ZIEMIA KŁODZKA                         TVP
                                                                                                                                         

PROGRAM

Godz.10.00

Powitanie uczestników sympozjum

przez Dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej

oraz Burmistrza Miasta Kłodzka

 
Wprowadzenie w tematykę spotkania

prof. Krzysztof R. Mazurski

 

Godz.10.30

Życie i dokonania Marianny Orańskiej

- prof. dr hab. Krzysztof R. Mazurski

 
 Godz.11.00

Marianna Orańska i Międzygórze       

 - prof. dr hab. Elżbieta Trocka-Leszczyńska

 
Godz.11.30

Lądek Zdrój, a Marianna Orańska         

- prof. dr hab. Wojciech Ciężkowski

 
Godz.12.00

 Działalność Marianny Orańskiej na terenie Złotego Stoku

- mgr inż. Jerzy Organiściak

 
Godz.12.30

 Oranienhütte – wokół genezy huty im. Marianny Orańskiej

  w Stroniu Śląskim

 - mgr Krystyna Oniszczuk-Awiżeń

 
Godz.13.00-13.30

Przerwa na kawę

 
Godz.13.30

Portrety Marianny Orańskiej i pejzaże Hagi

w zbiorach Muzeum w Nysie. Studium ikonograficzne

- mgr Adriana Mikołajczyk

 

Godz.14.00

Marianna Orańska (Wilhelmina Fryderyka Ludwika

von Oranje-Nasauu)  w materiałach archiwalnych

Archiwum Państwowego we Wrocławiu

oraz Oddziale w Kamieńcu Ząbkowickim 

- dr Bartosz Grygorcewicz

 

Godz.14.30

Międzygórski Rajd Marianny motywacją stworzenia

 regulaminu zdobywania regionalnej odznaki krajoznawczej

 „Szlakiem królewny Marianny Orańskiej”

 - mgr Waldemar Nakraszewicz  


Godz.15.00

Transgraniczny Szlak Królewny Marianny Orańskiej

- mgr inż. arch. Małgorzata Krajnik

 
 Godz.15.30

 Podsumowanie i zakończenie sympozjum


Serdecznie zapraszamy

 *  *  *


MAJ 2010

15 MAJA (SOBOTA) 2010 R., GODZ. 18.00 – 24.00

NOC W MUZEUM nocne zwiedzanie Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

W programie:

18:00 - 24:00

- nocne zwiedzanie wystaw kłodzkiego Muzeum

- pokazy w wykonaniu Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego

18.00 – 20.30

- warsztat garncarski: własnoręczne wylepianie naczyń glinianych

- warsztat menniczy: wybijanie repliki monety pochodzącej ze zbiorów kłodzkiego Muzeum


20.30-22.00

- animacje szczudlarzy i etiuda pt. Żywot Arnošta z Pardubic – w wykonaniu aktorów

Teatru Gry i Ludzie z Katowic

 *  *  *

27 MAJA (CZWARTEK) 2010 R., GODZ. 18.00

MY, KŁODZCZANIE – MARIAN PTAK - otwarcie wystawy i spo­tkanie wraz z koncertem prezentujące działalność postaci.

*  *  *

28 MAJA (PIĄTEK) 2010 R. Godz.19.00

 SPOTKANIE Z FRANCJĄ- impreza na dziedzińcu muzealnym przygotowana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej

 *  *  *

29 MAJA (SOBOTA) 2010 R., GODZ. 9.00 – 15.00

XV GIEŁDA SKAŁ I MINERAŁÓW- impreza plenerowa na dziedzińcu kłodzkiego Muzeum w jej trakcie rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą prezentowaną kolekcje.

 *  *  *

30 MAJA (NIEDZIELA) 2010 R., GODZ. 8.00 – 15.00

XXXVII TARGI STAROCI impreza plenerowa na dziedzińcu i ulicach wokół kłodzkiego Muzeum

 *  *  *                                                                                                                                                

31 MAJA (PONIEDZIAŁEK) 2010 R., GODZ. 10.00   

 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BOCIANA  - akcja edukacyjna, prelekcja Jerzego Gary  wraz z pokazem multimedialnym. W trakcie spotkania rozstrzygnięcie konkursu przyrodniczego dla dzieci i młodzieży.

W programie:

10: 00
Finał konkursu wiedzy o bocianie „ Z bocianami po sąsiedzku” dla uczniów szkół podstawowych.

12.00 
Prelekcja z pokazem multimedialnym pt.„Z bocianami po sąsiedzku”.

Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt. „ Bociani świat” i wystawa pokonkursowa.

KWIECIEŃ  2010

25 kwietnia (niedziela) 2010 r., godz. 18.00

OCZY CZARNE koncert  z nastrojowymi rosyjskimi romansami  oraz najbardziej znanymi utworami popularnymi i ludowymi, takimi jak: Kalinka, Bubliczki, Serce, Trojki dwie i inne.
Niezapomniane wrażenia oraz wspaniałą zabawę zapewni Państwu "Ensemble Kalina" w międzynarodowym, polsko-rosyjskim składzie (Dorota Ujda-Jankiewicz – sopran, Andrzej Jankiewicz – tenor, Natalia Nestorowa – fortepian).  Zespół odnosi sukcesy na całym świecie.
Bilety: normalny -15zł, ulgowy -10zł (dla emerytów, rencistów, dzieci do lat 12) do nabycia w kasie Muzeum.  Uwaga: Ilość miejsc ograniczona.


MARZEC 2010

5 marca (piatek) 2010 r. godz. 18.00
Rodem warszawianin  koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Elżbiety Mazur  w ramach cyklu poświęconego życiu i twórczości Fryderyka Chopina w 200. rocznicę  urodzin kompozytora. Koncert zorganizowany przez Państwowa Szkołę Muzyczną w Kłodzku pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Kłodzka.

Elżbieta Mazur – pianistka urodzona w Kłodzku  ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie pod kierunkiem prof. Marii Wiłkomirskiej. Współpracowała z Filharmoniami w Jeleniej Górze i Wałbrzychu, występując z towarzyszeniem orkiestry, z recitalami i w koncertach kameralnych. Od 1981 mieszka na stałe w Wiedniu, gdzie przez kilka lat studiowała w Hochschule für Musik und darstellende Kunst, początkowo pod kierunkiem prof. Ireny Barbag-Drexler, a od 1983 w klasie mistrzowskiej światowej sławy pianisty i pedagoga, prof. Paula Badury-Skody. Od roku 1983 była stypendystką rządu austriackiego (Bundesministerium für Wissenschaft und Forschung), a w roku 1986 przyznano jej honorowe obywatelstwo austriackie za wybitne osiągnięcia artystyczne. Od czasu wyjazdu z Polski rozwinęła ożywioną działalność koncertową występując w Austrii, w Niemczech, krajach dawnej Jugosławii, Słowacji, na Węgrzech i w Wielkiej Brytanii.

*  *  *

10 marca ( środa) 2010 r., godz.12:00

Dom sudecki o cechach architektonicznych regionu ziemi kłodzkiej - wernisaż wystawy pokonkursowej projektów architektonicznych.

*  *  *

30 marca (wtorek) 2010 r., godz. 18.00

WIELKI    KONCERT   CHOPINOWSKI w ramach cyklu koncertów pt. ”Gwiazdy Jutra” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina w Kłodzku oraz uczniów z Základní Uměleckej Školy w Jablonné nad Orlící w Czechach. Wstęp wolny.

*  *  *

LUTY 2010


19 lutego 2010r. ( piątek), godz.16:00

Promocja drugiego wydania publikacji W kraju Pana Boga, której głównym organizatorem jest  Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe. W programie rozmowa z autorami książki prof. Arno Herzigiem i dr Małgorzatą Ruchniewicz oraz wydawcą publikacji, fragment spektaklu teatralnego inspirowanego książką w reżyserii Mariana Półtoranosa i inne atrakcje. 

*  *  *

26 lutego 2010r. (piątek), godz.17:00- wykład dr Tomasza Przerwy „ Między lękiem i zachwytem, zimowe odkrycie ziemi kłodzkiej ( Duszniki –Zieleniec do 1945r.)

Dr Tomasz Przerwa - historyk, adiunkt w Zakładzie Historii Śląska w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego; autor licznych artykułów i publikacji poświęconych historii społecznej i politycznej Śląska w XIX i XX wieku, jak też przeszłości ruchu turystycznego i sportu w Sudetach. Właśnie przygotowuje pracę habilitacyjną z dziejów zimowego ruchu wypoczynkowego w Sudetach przed 1945 rokiem. Ważniejsze publikacje książkowe: Wędrówka po Sudetach. Szkice z historii turystyki śląskiej przed 1945 r. (Wrocław 2005), Odkryli dla nas piękno gór. Trzy sudeckie organizacje górskie 1881-1945… (Toruń 2003), Dzieje Srebrnej Góry (Srebrna Góra 2001), Silberberg 1921-1922 (Hamburg 2001); współautor prac: Dzieje Śląska (Wrocław 2005), Kolej Sowiogórska (Srebrna Góra 2002, wyd.2 2008). 

*  *  *

FERIE  ZIMOWE W MUZEUM

2. II 2010r. (wtorek), godz. 10:00  Zabawa w odkrywców średniowiecznych tajemnic.

·          *  *  *

4. II 2010r. (czwartek), godz. 10:00 Budujemy średniowieczne miasto.

·          *  *  *

9. II 2010r. (wtorek), godz.10:00 Opowiedz mi swój sen- zajęcia plastyczne na
wystawie malarstwa.

·          *  *  *

11. II 2010r. (czwartek), godz.10:00 Kolor muzyki, kolor zapachu, kolor emocji…

*  *  *

Wstęp na zajęcia 3zł od osoby.

ferie


Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci i ich opiekunów spędzających wolny czas na terenie ziemi kłodzkiej, na tegoroczne ferie zimowe w muzeum.
Zajęcia zimowe będą odbywały się we wtorki i w czwartki o godz. 10:00 . Będą to twórcze, odkrywcze i wesołe  spotkania z historią i sztuką.

Proponujemy młodym ludziom zabawę w odkrywców średniowiecznych, kłodzkich tajemnic. Inspiracją do zajęć będzie wystawa Kłodzko w średniowieczu, poświęcona najstarszym dziejom miasta. Jak żyli dawniej kłodzczanie? Czym się trudnili? O czym pisał kronikarz Kosmas?, Gdzie złożono zwłoki słynnego arcybiskupa praskiego Arnosta z Pardubic? Co kryje się w muzealnych podziemiach? Dokąd pielgrzymowano w wiekach średnich? Jak wyglądały dawne książki? Dlaczego święta Małgorzata depcze smoka? Specjalnie przygotowana karta pracy pomoże małym poszukiwaczom przygód w odkrywaniu sekretów.

Budujemy średniowieczne miasto.

Na podstawie materiałów muzealnych z wystawy "Kłodzko w średniowieczu" uczestnicy spotkania będą mieli za zadanie poznać dawne Kłodzko.Punktem kulminacyjnym zajęć będzie przygotowanie  przestrzennej makiety średniowiecznego Kłodzka.

 Opowiedz mi swój sen. Poznaj malarstwo współczesne. Zajęcia prowadzone będą na wystawie Polskie malarstwo współczesne ze zbiorów Muzeum w Wałbrzychu. Dzieci będą tworzyć kolaże, o tematyce snów, na  których wszystko może się wydarzyć.
 
Kolor muzyki, kolor zapachu, kolor emocji.
Jaki ma kolor zapach skórki pomarańczy, gałązka świerkowa, goździk?. W jakim kolorze namalowałabyś, namalowałbyś dźwięki  muzyki klasycznej, rockowej, elektronicznej? Jaką barwę ma spokój, gniew, radość? Proponujemy zabawę z kolorami. 
Zajęcia będą poruszały problematykę koloru w malarstwie. Uczestnicy samodzielnie będą dobierali barwy do zapachów, dźwięków, emocji. Wspólnie stworzymy Wielką Mapę Kolorów.

  Dodatkowe informacje w dziale naukowo-oświatowym tel. 74  867 35 70 w. 23

*  *  *



STYCZEŃ 2010

8 stycznia ( piątek ) 2010 r., godz.18.00


MUZYKA Z KRAINY TRZECH KRÓLI

koncert klasycznej muzyki perskiej i irańskiej                              
oraz pieśni Dżalaluddina Rumiego

wystąpią

MOHAMMAD RASOULI
ANNA RASOULI
                                                                                      MOHAMMAD RASOULI
Mohammad Rasouli
muzyk pochodzący z północnego Iranu. Urodził się w 1972 roku ( wg irańskiego kalendarza słonecznego w 1351). Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Teheranie. Studiował grę na neju ( flet), tarze ( lutnia długoszyjkowa) i tombaku ( instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów  muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada, Hasana Kasai. Jest również uczniem Madżida Kijani. Koncertował w wielu miastach Iranu. Od kilku lat koncertuje w Polsce. Występował m.in. z orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafkii Muzycznej, uczestniczył w projekcie muzycznym " Suita jedwabnego Szlaku". Grał też z Filharmonią Kaliską, Filharmonią Sinfonia Baltica itp. W koncercie wraz ze swoją żoną Anną przedstawi tradycyjną irańską i perską sztukę muzyczną oraz pieśni i poezje wybitnego poety Dżalaluddina Rumiego.


wstęp: 5 zł

*  *  *

10 stycznia ( niedziela)  2010 r., godz. 16.00

Za gwiazdą

Koncert
 Miejskiego Chóru Mieszanego LUTNIA

dyrygent Witold Juran
prowadzenie Danuta Szewczyk

W programie:
Najpiękniejsze  kolędy i pastorałki polskie i zagraniczne  
m.in.
Jezusek  czuwa- Feliksa Nowowiejskiego
Lulajże Jezuniu- opr. J.  Świder
Od niebiosów nad Betlejem
Czas radości...
i wiele innych muzycznych niespodzianek

wstęp wolny

*  *  *

30 stycznia (sobota) 2010 r., godz.10:00

Zimowe liczenie ptaków-
wycieczka terenowa zorganizowana w ramach ogólnopolskiej akcji, przez członków OTOP we współpracy z kłodzkim muzeum. Spotkanie przy dworcu PKS-u w Kłodzku.

*  *  *

30 stycznia ( sobota) 2010 r., godz.16:00


Promocja najnowszych wydawnictw Muzeum Ziemi Kłodzkiej

ZESZYTY MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ NR 10

KŁODZKO W ŚREDNIOWIECZU

TADZIO -
wernisaż wystawy fotogramów Tadeusza Jażdżewskiego ( 1939-2009),
wieloletniego  fotografa  Muzeum Ziemi Kłodzkiej, dokumentującego architekturę i przyrodę  regionu, działacza PTTK, uhonorowanego licznymi nagrodami.


GRUDZIEŃ 2009


4 grudnia 2009 r., godz.18.00

Dookoła Polski na dwóch kółkach

Spotkanie z Władysławem Biskupem znanym działaczem  PTTK, nestorem kłodzkiej turystyki na temat jego ostatniej wyprawy rowerowej. Relacja z wyprawy wzbogacona zostanie  prezentacją zdjęć.

11 grudnia 2009 r., godz.17.00

Spotkanie z Jerzym Garą przyrodnikiem, członkiem PTP  Pro-Natura  pt:” Jeż nasz kolczasty przyjaciel”. Pielęgnuje odnalezione na ziemi kłodzkiej jeże.

Jerzy Gara z pasją opowiada o trybie życia jeży, ich siedliskach, zagrożeniach i opiece nad nimi.

zobacz zapowiedź spotkania w Telewizji Sudeckiej

 

28 grudnia( poniedziałek) 2009 r., godz.18.00

W ramach European Voice and Music Festival

Duszniki Zdrój/ Kłodzko 26.XII- 28.XII 2009

Narodził się

Uroczysty Koncert Świąteczny 


Poezja mówiona i śpiewna
Soliści EVMA Munich
Aneta i Andrzej Skiba
Anna Płaczek- śpiew i teksty
Czesław Płaczek ( wieloletni dyrektor Filharmoni Rybnickiej)- fortepian, kierownictwo muzyczne

Wstęp 10 zł / 7 zł

LISTOPAD 2009

13 listopada ( piątek) 2009 r. o godz 18:00

Asylum Glacense IX

Tegoroczne " Asylum Glacense" jest już dziewiątą z kolei imprezą organizowaną corocznie od 2000 roku przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku i Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jest to spotkanie głównie ludzi sztuki,  kultury, biznesu nowo osiedlonych na ziemi kłodzkiej. To dobry moment  na wzajemne poznanie się, integrację  i wymianę doświadczeń..

W ramach ostatnich  edycji '"Asylum Glacense" prezentowane były wystawy fotograficzne autorstwa prof. Janusza M. Pawlikowskiego. W tym roku  twórca zapowiedział wystawę zatytułowaną Azylantom Ziemi Kłodzkiej ukazującą sylwetki "azylantów i  ich  siedlisk". Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

W programie: wręczenie certyfikatów, koncert w wykonaniu Tomasza Samka- akordeon, wernisaż fotografii Janusza M. Pawlikowskiego.
-  -  -  

27 listopada (piątek) 2009 r. o godz 18:00

Andrzejki jazzowe. Koncert zespołu RYSIA WIDOTA I  PRZYJACIELE .W programie wróżby andrzejkowe i inne atrakcje. 

Wstęp 5zł

-  -  -

PAŹDZIERNIK 2009

4 października (niedziela) 2009 o godz. 16.00
W ramach Europejskich Dni Ptaków wykład wraz z prezentacją multimedialną pt.: Ptaki ziemi kłodzkiej prowadzony przez Jerzego Garę i Tomasza Gmerka
- - -
9 października (piątek), godz. 18.00
Wernisaż wystawy polskiego malarstwa współczesnego ze zbiorów Muzeum w Wałbrzychu.
Prezentowane będą m.in. prace Henryka Wańka, Jerzego Dudy- Gracza, Kazimierza Głaza, Franciszka Starowieyskiego, Zdzisława Beksińskiego.
- - -
15 października (czwartek) 2009 o godz. 13.00
Wykład Radosława Pietucha
Euroregion Glacensis - doświadczenia w zdobywaniu funduszy unijnych

- - -
16 października (piątek) 2009 o godz. 18.00
W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki wykład Marka Abramowicza (astrofizyk, profesor Uniwersytetu w Goeteborgu (Szwecja) i Centrum M. Kopernika PAN w Warszawie)
pt. Muzyka i Fizyka: Teoria strun wraz z towarzyszącym koncertem.
- - -

WRZESIEŃ 2009

10 września (czwartek) 2009 o godz. 11.00
Comiesięczne spotkanie informacyjne dla nauczycieli-bibliotekarzy na temat aktualnej oferty kłodzkiego muzeum skierowanej do nauczycieli i uczniów kłodzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich
- - -
W ramach Festiwalu Muzyki Barokowej Ziemi Kłodzkiej:
11 września (piątek) 2009 o godz. 18.00
Otwarcie wystawy malarstwa współczesnego zatytułowanej ABEL+4, autorstwa Wojciecha Kielara i Piotra Kmity, Andrzeja Rafałowicza
- - -
13 września (niedziela) 2009
wykłady:
o godz. 16.00
dr Walentyna Węgrzyn- Klisowska- Motyw Kaina w barokowych oratoriach
o godz. 17.00
dr Arkadiusz Wojtyla - Motyw Kaina i Abla w ikonografii doby baroku
- - - 
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
w tym roku pod hasłem Zabytkom na odsiecz :

22 września (wtorek) 2009 o godz. 17.00
- wykład dra Romualda Łuczyńskiego Pałace i dwory na Dolnym Śląsku i ziemi kłodzkiej po drugiej wojnie światowej.
- promocja wydania okolicznościowego
Witryny Muzealnej. Periodyku Muzeum Ziemi Kłodzkiej
- - -

SIERPIEŃ 2009

14. VIII 2009 ( piątek) godz. 18:00-22:00
w ramach IV Dni Twierdzy Kłodzkiej
Noc w Muzeum
wraz z pokazem przygotowanym przez Kłodzkie Bractwo Rycerskie
-  -  -
16. VIII 2009 ( niedziela) godz.9:00-15:00
Targi Staroci
impreza plenerowa odbywająca się tradycyjnie na ulicach wokół Muzeum
-  -  -
28.VIII 2009 (piątek) godz.17:00
Spotkanie promujące nową książkę Przemysława Dominasa  Powstanie i rozwój kolei na Ziemi Kłodzkiej w latach 1854-1914
-  -  -
29.VIII 2009 (sobota) godz.17:00
Spotkanie kultur  - impreza przygotowana przez wolontariuszy z Portugalii, Francji,
Włoch, Turcji, Węgier, Niemiec i Indii, którzy przebywają w Polsce. W programie m.in.: pokazy multimedialne, tradycyjne potrawy i tańce, rozmowy o sztuce , literaturze oraz inne niespodzianki.


LETNIE WARSZTATY 
                        
04. VIII 2009  (wtorek) godz. 10:00

Z cyklu ginące zawody, spotkanie z grawerem, przewodnikiem turystycznym Ryszardem Ścieburą                                                                    

- - - 
11. VIII 2009  (wtorek) godz. 10:00

Z cyklu: przyroda wokół nas, spotkanie z Jerzym Garą (PTPP „pro Natura”) wraz z   pokazem multimedialnym o jeżach                                                       

- - - 

18. VIII 2009  - (wtorek) godz. 10:00 

Spotkanie z Ładą Ponikowską i Martą Zilbert autorkami bajek o kłodzkich kotach

- - -

25. VIII 2009 (wtorek) godz. 10:00 

Warsztaty teatralne prowadzone przez aktorkę Joannę  Załucką,  w trakcie przygotowanie etiud o  bohaterach bajek- kłodzkich kotach                                                                                                             

LIPIEC 2009

- - -

17. VII ( piątek) godz. 18:00-
 Otwarcie wystawy rękodzieła członków Powiatowego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.     

- - -

31.VII 2009 (piątek) godz.17:00 

Spotkanie   Mam jeszcze w Bystrzycy parę rzeczy do zrobienia Karlem-Heinzem Ludwigiem bystrzyczaninem, miłośnikiem Bystrzycy Kłodzkiej, który przywraca świetność  zapomnianym zabytkom      

LETNIE WARSZTATY
-  -  -

07.  VII 2009 (wtorek) godz. 10:00 

  Spotkanie z fotografem Tomaszem Gmerkiem wraz z pokazem fotografii krajobrazowej                                                             

- - -

14.  VII 2009 (wtorek) godz. 10:00 

 Pokazy walk i tańca  średniowiecznego w wykonaniu kłodzkiego bractwa rycerskiego                                                              

- - -
21. VII 2009 ( wtorek) godz.10:00

Jak powstaje witraż ? Spotkanie z witrażystą Zbigniewem Muziewiczem                                                       
- - -

28.  VII  2009 (wtorek) godz. 10:00 

Warsztaty plastyczne prowadzone przez ilustratorkę bajeko kłodzkich kotach  Renatą Szpak                                                     


- - -

Więcej informacji w Działe Naukowo-Oświatowym (0-74) 867 35 70 w. 23 

MAJ 2009

10 maja (niedziela)   2009  o godz.18.00

Koncert w wykonaniu:
Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis
Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Kłodzku
Duetu fortepianowego: Damian Figel, Tomasz Gracz.

Dyryguje: Katarzyna Mąka

-  -  -

18 maja (poniedziałek) 2009 o godz. 12.00   

Dzień Muzealnika –  spotkanie muzealników ziemi kłodzkiej z władzami Powiatu Kłodzkiego i Kłodzka.

-   -  -

23 maja  (sobota) 2009 o godz. 19.00

Otwarcie wystawy  „Kłodzko w średniowieczu” oraz Noc  w  Muzeum (godz. 20.00-24.00) wraz z innymi atrakcjami.

  -  -  -

24 maja (niedziela) 2009 o godz. 17.00  

W ramach promocji kłodzkich talentów koncert w wykonaniu Jolanty Stopki (skrzypce) i Katarzyny Borek (fortepian).

-  -  -     

26 maja (wtorek) 2009 o godz. 17.00

My, Kłodzczanie – Władysław Zakrzewski. Wystawa i spotkanie wraz z koncertem prezentujące działalność  postaci.

-  -  - 

27 maja (środa)  2009 o godz.17.00

Biesiada kresowa - spotkanie  miłośników kultury kresowej w trakcie koncert Zespołu Śpiewaczego Jaskier z Ołdrzychowic Kłodzkich (dziedziniec muzealny).

-  -  -

30 maja (sobota) 2009 godz. 8.00-15.00  

XIV Giełda Skał i Minerałów

Zgłoszenia wystawców na Giełdę przyjmowane będą do 24 maja 2009 r. (dno@muzeum.klodzko.pl).

-  -  -  

31 maja (niedziela) 2009 godz. 8.00-15.00   

XXXVI Targi Staroci

Więcej informacji w Dziale Naukowo-Oświatowym. Tel. 074 867 35 70 w. 23

KWIECIEŃ 2009

- - -

7 kwietnia (wtorek) 2009 o godz. 17.00

Koncert GWIAZDY JUTRA w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkół muzycznych z Kłodzka,  Jablonnej nad Orlicą
Koncert inauguruje kolejną edycję European Voice & Music Academy organizowaną od 2005 roku w Dusznikach Zdroju przez prof. J. Niziołka (Monachium).

 -  -  -
16 kwietnia (czwartek) 2009 o godz. 17.00 

Wykład poświęcony wieżom widokowym ziemi kłodzkiej dra Tomasza Przerwy.

Tomasz  Przerwa jest pracownikiem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego i autorem wielu publikacji z dziedziny historii turystyki śląskiej. 

-  -  - 

24 kwietnia (piątek) 2009 o godz. 17.00

KONCERT WIOSENNY w wykonaniu artystów z Kłodzka i Żywca (pianiści, skrzypaczka, wiolonczelistka, flecista)   zorganizowany przez Towarzystwo Promocji Talentów „Dla Sztuki”  z Żywca.

-  -  -

24  kwietnia(piątek) 2009 o  godz.18.00

Otwarcie wystawy : P.S Picture/ P.S obraz

Międzynarodowy projekt sztuki poczty                                                                                                International mail art  Project

-  -  -

25 kwietnia (sobota) 2009 o godz. 16.00

Wykład prof. dra hab. Ryszarda Kozłowskiego (Politechniki Krakowskiej) pt. „ Czyste technologie energetyczne, szansą rozwoju gospodarczego

Dolnego Śląska – Kłodzka” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Polska”.

 

Więcej informacji w Dziale Naukowo-Oświatowym (074) 867 35 70 w. 23

MARZEC 2009

- - -
5 marca (czwartek) godz. 11.00
Comiesięczne spotkanie informacyjne dla nauczycieli-bibliotekarzy na temat oferty kłodzkiego Muzeum skierowanej do uczniów kłodzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
- - -
14 marca (sobota) godz. 17.00
Otwarcie wystawy fotografii WIELKI TYDZIEŃ w HISZPANII przygotowanej przez Joannę Jakubowicz i Pedro Cordon Cordon.
Wernisaż wzbogacony jakościami muzycznymi i zapachowymi.
- - -

LUTY 2009

- - -
5 lutego (czwartek) godz. 11.00

Comiesięczne spotkanie informacyjne dla nauczycieli-bibliotekarzy na temat oferty
kłodzkiego Muzeum skierowanej do uczniów kłodzkich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
- - -
21 lutego (sobota) godz. 18.00

Koncert na zakończenie karnawału pt. DUETTI D' AMORE
w wykonaniu Magdaleny Kulig - mezzosopran, Mateusza Myrlaka - tenor, akompaniament Magdaleny Blum - fortepian.
W programie najsłynniejsze miłosne arie i duety operetkowe.
Bilety wstępu w cenie 10 zł, ulgowy 5 zł do nabycia w kasie Muzeum.
- - -
26 lutego (czwartek) godz. 12.00
Promocja książki WSPOMNIENIA SYBIRAKÓW oraz prezentacja wystawy planszowej
pt. NASZE KORZENIE przygotowanych przez Koło Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej.
W trakcie spotkania pokaz multimedialny zrealizowany przez Wirtualne Muzeum Gułagu w Sankt Petersburgu.

Więcej informacji w Dziale Naukowo-Oświatowym (074) 867 35 70 w. 23.

---

STYCZEŃ 2009

16 stycznia (piątek) godz. 17.00
Koncert Miejskiego Mieszanego Chóru LUTNIA
Kolęda dziś przyszła do wszystkich ludzi…
W programie najpiękniejsze polskie kolędy te znane i mniej popularne, a także pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe innych narodów.
Dyrygent - Witold Juran, Prowadzenie koncertu - Danuta Szewczyk
Wstęp wolny.
- - -

W okresie ferii zimowych zapraszamy dzieci i młodzież do zwiedzania  Muzeum indywidualnie i w grupach.
- - -

22 stycznia (czwartek) godz. 16.00
Spotkanie z Martą Zilbert i Ładą Ponikowską, autorkami bajek o kłodzkich kotach Fusi i Burym oraz ilustratorką Mają Maciejewską. Spotkanie połączone będzie wraz z warsztatami plastycznymi. Najciekawsze prace plastyczne zostaną nagrodzone i zaprezentowane w kłodzkim Muzeum.
- - -

27 stycznia (wtorek) godz. 10.00
Poznajemy kłodzkie Muzeum z Fusią i Burym – gra terenowa z nagrodami.
Na spotkania wstęp wolny.
- - -

Więcej informacji w Dziale Naukowo-Oświatowym (074) 867 35 70  w. 23

- - -

GRUDZIEŃ 2009
4 grudnia (czwartek) godz. 11.00
Comiesięczne spotkanie informacyjne dla nauczycieli-bibliotekarzy
na temat oferty kłodzkiego Muzeum skierowanej do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
- - -
29 grudnia (poniedziałek) godz. 18.00
WIECZÓR ARII, PIEŚNI I KOLĘD

W koncercie gościnnym European Voice&Music Festival
wystąpią uczestnicy kursu. Artystom na fortepianie akompaniować będzie Anna Lasek.
Prowadzenie koncertu: Janusz Niziołek (Monachium).
Bilety - 10 zł, ulgowy 5 zł
- - -
31 grudnia 2008/1 stycznia 2009
NOWY ROK W OCZACH CZASU
BAL SYLWESTROWY

Bilety - 250 zł od osoby.
Więcej informacji i rezerwacja biletów w sekretariacie Muzeum.
- - -
LISTOPAD 2008

7 listopada 2008 roku (piątek), godz. 18.00

Dyrektor Muzeum Ziemi Kłodzkiej Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddz. Kłodzko
zaprasza na wernisaż wystawy fotogramów Zdzisława J. Zielińskiego
Obrona Lwowa
zorganizowanej z okazji 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości i obrony Lwowa
pod honorowym patronatem Bogusława Szpytmy Burmistrza Miasta Kłodzka i Ryszarda Niebieszczańskiego Wójta Gminy Kłodzko
W programie
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Miejskiego Chóru Mieszanego LUTNIA
Dyrygent: Witold Juran
Prowadzenie koncertu: Danuta Szewczyk
- - -
9 listopada 2008 roku (niedziela), godz. 16.00
Koncert
Nastroje jesieni
w wykonaniu
Katarzyny Borek - fortepian
Jolanty Stopki - skrzypce
W programie:
L. van Beethoven - Romans, F. Chopin - Preludium e-moll op. 28 nr 4 w opr. A. Cusco
Mazurek a-moll w opr. F. Kreislera, Nokturn Es-dur po. 9 nr 2 w opr. P. Sarasate,
Walse de l`adieu op. 69 nr1 w opr. S. Chapelier
H.Wieniawski - Faust - fantazja, Polonez A-dur
- - -

PAŹDZIERNIK 2008

3 października 2008 roku (piątek) godz. 18.00
Jubileusz 45-lecia działalności Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
pod patronatem honorowym
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałka Województwa Dolnośląskiego
oraz Burmistrza Miasta Kłodzka

W programie:
- powitanie gości, wystąpienie Klaudii Lutosławskiej dyrektora Muzeum Ziemi Kłodzkiej,
- wystąpienie Bogusława Szpytmy Burmistrza Miasta Kłodzka
- wręczenie listów gratulacyjnych długoletnim pracownikom MZK
- wystąpienie Krzysztofa Baldy Starosty Powiatu Kłodzkieg
- koncert Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis pod kierownictwem Katarzyny Mąki
- wernisaż wystawy Z MUZEALNEJ SKARBNICY (wystawa jubileuszowa z okazji 45 -lecia Muzeum)
- prezentacja wydawnictwa dofinansowanego ze środków Powiatu Kłodzkiego
PRZEWODNIK PO ZBIORACH MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ
- - -

10 października (piątek), godz. 17.00
Otwarcie wystaw
"Panoramy" Andrzeja Macieja Łubowskiego, (Złoty Salon)
"Transfiguracje" Jerzego Olka (Hol Muzeum)

10. festiwal młodej sztuki jest z założenia imprezą multimedialną, na której jednak dominować będą media nowe. Planowane są wystawy malarstwa, instalacji, grafiki komputerowej a przede wszystkim fotografii. Będą to zarówno wystawy zbiorowe, jak i indywidualne. Zaproszeni zostali artyści młodzi duchem i rodzajem uprawianej sztuki. Poza wystawami planowane są projekcje filmowe i warsztaty. Odbędą się także wykłady teoretyczne i pokazy audiowizualne. Labirynt o nazwie "Oszukiwanie oka" przebiegać będzie w Kłodzku, Dusznikach Zdroju, Nachodzie, Novym Měscie, Kudowie Zdroju i Starym Gierałtowie.
- - -

WRZESIEŃ 2008
20 września (sobota) godz.12.00

Promocja publikacji "Nasze drogi do małej ojczyzny. Rodzinne wspomnienia mieszkańcó ziemi kłodzkiej",
która odbędzie się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 13-21 września, przebiegających pod hasłem Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny. Publikacja jest zbiorem nagrodzonych prac gimnazjalistów z powiatu kłodzkiego, którzy wzięli udział w konkursie   "Z jakimi wydarzeniami historycznymi związane są losy Twojej rodziny". Konkurs był zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział w Kłodzku. W progamie spotkania występ zespołu "Jaskier" z Ołdrzychowic.
 
- - -
3 października - godz. 18.00
Obchody 45-lecia Muzeum Ziemi Kłodzkiej pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Burmistrza Miasta Kłodzka. Koncert Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis

LATO 2008 W MUZEUM ZIEMI KŁODZKIEJ

LETNIE WARSZTATY!
Muzeum w Kłodzku zaprasza na warsztaty letnie dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty będą odbywać się w dniach: 8 lipca, 10 lipca, 15 lipca, 17 lipca, 22 lipca, 24 lipca, 29 lipca, 31 lipca,
w każdy wtorek i czwartek w godz. 10.00-13.00.
Tematy zajęć:
-Zostań poszukiwaczem skarbów
-Na tropie tajemnicy
-Muzeum jakiego nie znacie
-Pasjonaci i ich pasje
-Skarby dawnych kłodzczan
-Spotkanie ze sztuką
-Warsztaty plastyczne

Zgłoszenia i informacja:
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, ul. Łukasiewicza 4, telefonicznie: 074 8673570, przez internet - e-mail: dno@muzeum.klodzko.pl

-

WYDARZENIA I WERNISAŻE

LIPIEC 2009

5 lipca 2008 r., godz. 18.00
Wernisaż wystawy ŚLADAMI HISTORII.
Śląskie
miasta forteczne w procesie zmian urbanistycznych
W dniu 5 lipca 2008 r. zapraszamy do Muzeum Ziemi Kłodzkiej na otwarcie nowej wystawy przygotowanej przez Muzeum Ziemi Górnośląskiej Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen-Hösel we współpracy z Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Muzeum Regionalnym w Jaworze. Uroczystość otwarcia wystawy zostanie uatrakcyjniona uczestnictwem członków kłodzkiego regimentu Grupa Rekonstrukcji Historycznej- 47 Pruski Pułk Piechoty w Kłodzku. Wykład o śląskich twierdzach wygłosi dr Stefan Kaiser, pomysłodawca i kurator tej wystawy.

12 lipca 2008 r., godz.18.00
Finisaż wystawy sztuki współczesnej  
TURBULENCJE
Podczas finisażu odbędzie się koncert kłodzkiego zespołu "Centrala 57" w składzie:
Tomek Burzyński - perkusja, Piotr Cichy - gitara basowa, Szymon  Gmerek - gitara, vocal, Paweł Tur - gitara, vocal

18 lipca 2008 roku, godz. 17.00
Otwarcie wystawy Obrazy igłą malowane
Wystawa pt. Obrazy igłą malowane zorganizowana
została przez Powiatowe Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie powstało w roku 2005; liczy 192 członków, a jego działalność statutowa dotyczy wyrównywania szans osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Skupia ludzi różnych zawodów i pasji. Łączy ich otwartość i niezgoda na obojętność wobec osób niepełnosprawnych. Stowarzyszenie skupia ludzi z terenu powiatu kłodzkiego i działa na rzecz wszystkich, którzy potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem. Każdy kto wstępuje do stowarzyszenia, ma możliwość coś ze swych zainteresowań  przekazać innym. Na wystawie  zaprezentowano hafty–obrazy Teresy Gawryś
i Urszuli Gorczycy, które dzieląc się swoimi umiejętnościami prowadzą warsztaty dla członków stowarzyszenia. Dla obu Pań haftowanie jest pasją i formą terapii  wobec  otaczających nas problemów życiowych.

SIERPIEŃ 2008
14 sierpnia 2008 r.
Obchody Dni Twierdzy w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Koncert zespołu "Czerwie"
W dniu 14 sierpnia w godzinach wieczornych zapraszamy do kłodzkiego Muzeum. Podczas nocnego zwiedzania gościom zostanie zaprezentowana wystawa ŚLADAMI HISTORII. Śląskie miasta forteczne w procesie zmian urbanistycznych. Główną atrakcją będzie występ grupy Czerwie z Roczyn k. Andrychowa w Beskidzie Małym. Zespół tworzą doświadczeni muzycy znani wcześniej z uczestnictwa w takich projektach jak: Odkryta Ameryka i Macica, Bordo, Maguka, Szip. Obala sztywne podziały na style muzyczne. Konsekwentny sprzeciw na zamknięcie folkloru w skansenie lub na jego discopolową interpretację zdobywa sobie coraz większe uznanie. Dźwięki podawane są z bogatą domieszką brzmienia akordeonu, gitary, mandoliny i instrumentów dętych. Całość jednoczy dźwięk perkusji, eklektyzm punkowego uderzenia, afro-amerykańskiej rytmiki, industrialnych brzmień, prostych melodii. Folklor słowiański i żydowski splata się z egzotyką wprost z Karaibów, Tybetu i Afryki. Koncert uatrakcyjni projekcja audiowizualna w wykonaniu CineManual. Forma ta jest wizualizacją oparta na analogu (slajdy i rzutniki). Dzięki oryginalnej technice udaje się pełna synchronizacja obrazu z muzyką podczas koncertu. Prezentacje K. Owczarka wykorzystywane były podczas wielu koncertów, ogólnopolskich festiwali i wydarzeń kulturalnych, również w muzealnictwie - od 2005 r. "Specjalne Projekcje Aktywne" pojawiają się w kolejnych edycjach "Muzyki w Muzeum" w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Kolejną atrakcją wieczoru będą manewry w wykonaniu kłodzkiego regimentu "Grupy Rekonstrukcji Historycznej- 47 Pruskiego Pułku Piechoty w Kłodzku" w historycznych strojach i z uzbrojeniem w repliki broni z epoki.

17 sierpnia 2008 r.
Targi Staroci - impreza plenerowa na dziedzińcu i
ulicach wokół Muzeum

Wystawa nie odbędzie się z przyczyn niezależnych od organizatorów - 29 sierpnia 2008 r.
Wernisaż wystawy "Historia pt. Newsweek"

Wystawa "Historia pod tytułem Newsweek" prezentowana była w Warszawie, Łodzi, Tarnowie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdańsku i Kielcach.
Od 28 sierpnia do 21 września można będzie ją zobaczyć w kłodzkim muzeum.

29 sierpnia 2008 r. - VIII Asylum Glacense
Impreza odbywająca się cyklicznie od 2000 r. - doroczne spotkania integracyjne nowo osiedlonych na Ziemi Kłodzkiej ludzi nauki, kultury, sztuki i biznesu z gospodarzami powiatu kłodzkiego i przedstawicielami miejscowych środowisk twórczych. Nieodłącznym punktem dorocznych spotkań jest wręczenie przez Starostę Kłodzkiego Certyfikatów potwierdzających przyjęcie nowych Obywateli do grona mieszkańców Ziemi Kłodzkiej. Nowi Obywatele działają w swoich środowiskach na rzecz ocalania piękna przyrody i dorobku kulturowego Ziemi Kłodzkiej i promują jej walory. Podejmują szereg inicjatyw dla jej rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Spotkaniom towarzyszy interesujący program artystyczny w wykonaniu najlepszych zespołów muzycznych i prezentacja sylwetek nowo przyjmowanych. W latach 2000-2007 wręczono 93 Certyfikatów, którymi objęto 134 osoby.
W programie tradycyjnie odbędzie się wręczanie certyfikatów przez Starostę Kłodzkiego oraz część artystyczna, w ramach której chcemy zaprezentować recital w wykonaniu śpiewaczki Magdaleny Kulig z towarzyszeniem fortepianu. Magdalena Kulig jest kłodzczanką, absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak. Występowała na licznych festiwalach i koncertach w kraju i  za granicą m.in. na Wieczorach Tumskich we Wrocławiu, XVI Międzynarodowym  Festiwalu Muzycznym EuroSilesia we Wrocławiu. Jest laureatką III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarsko na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju. Oprócz działalności kameralnej ma w swych dokonaniach nagrania dla Polskiego Radia.
W programie spotkania zostanie również zaprezentowana wystawa Janusz M. Pawlikowskiego - profesora zwyczajnego Politechniki Wrocławskiej, fizyka, miłośnika Ziemi Kłodzkiej. W 2007 roku w ramach Asylum Glacense była prezentowana jego wystawa fotografii "Pejzaże Kamiennej". Ta wystawa dedykowana przez J. M. Pawlikowskiego mieszkańcom leżącej w Masywie Śnieżnika wsi Kamiennej prezentowała pejzaże tej wyjątkowej dla autora wioski. W tym roku J. M. Pawlikowski przygotowuje projekt polegający na fotografowaniu ginących wiosek ziemi kłodzkiej.


-

EKSPOZYCJE CZASOWE

Wystawa sztuki współczesnej "TURBULENCJE" - wystawa czynna od 17.05. do 15.07.
Finisaż 12 lipca 2008 godz.18.00
Łacińskie słowo turbulentia oznacza zamieszanie. Czym są "Turbulencje" w języku sztuki możecie się przekonać odwiedzając Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Zmienność, wewnętrzne stany emocjonalne, targające człowiekiem większe bądź mniejsze zawirowania, skłoniły twórców do podjęcia tego właśnie tematu. Na tej wystawie mało co jest tym, czym się wydaje - ruchome płyty chodnika dziedzińca, rozwibrowane dźwiękami powietrze- od animacji komputerowej, przez instalacje rzeźbiarskie, grafikę, malarstwo po design ceramiczny. Taka jest właśnie ta wystawa - zmienna, żywa, nastawiona na odbiorców, zapraszająca do interakcji - czy to w przypadku sztuki performance, instalacji przestrzennej, fotografii, czy muzyki improwizowanej i innych akcji, które wciągają widza bezpośrednio w obszar dzieła.
Wystawa organizowana przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kłodzku, dostępna będzie do zwiedzania do 12 lipca bieżącego roku.

My, Kłodzczanie. - wystawa czynna od 29.05. do 20.08.2008
Imprezy z towarzyszącymi wystawami odbywają się corocznie w maju w okresie Dni Kłodzka i przybliżają postacie osób ciekawych i szczególnie zasłużonych
dla miasta. W tym roku przybliżona zostanie postać Mariana Półtoranosa - reżysera, pedagoga, twórcy Teatru KO-KU, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego
Zderzenia, klas teatralnych w LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Na wystawie zaprezentowane zostały plakaty teatralne, pamiątki osobiste i doniesienia prasowe dotyczące działalności M. Półtoranosa.

ŚLADAMI HISTORII. Śląskie miasta forteczne w procesie zmian urbanistycznych
Wystawa będzie czynna od 5.07. do 6.09. 2008
Ponad 100 eksponatów i 30 plansz wystawowych ilustruje przemiany urbanistyczne w miastach fortecznych tj. Nysa, Koźle czy Kłodzko od okresu
wojen śląskich w XVIII w. po początki wieku XX. Na wystawie będzie można zobaczyć plany bitew, szkice twierdz, mapy a także pamiątki z twierdz, broń
i kule armatnie.
Organizatorzy:
Muzeum Ziemi Górnośląskiej
Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Obrazy igłą malowane wystawa zorganizowana została przez Powiatowe Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych.Na wystawie  zaprezentowano hafty–obrazy Teresy Gawryś i Urszuli Gorczycy, które dzieląc się swoimi umiejętnościami prowadzą warsztaty dla członków stowarzyszenia. Dla obu Pań haftowanie jest pasją i formą terapii  wobec  otaczających nas problemów życiowych.
Wystawa czynna do 24 sierpnia 2008 roku

MAJ 2008

- - -
7 maja (środa) godz. 17.00
Wykład prof. dra hab. Stanisława Niciei (historyka, historyka sztuki) pt. ZAMKI I TWIERDZE KRESÓW POLSKI
Wykład zorganizowany we współpracy z Towarzystwem Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich oraz Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Niemieckiej.

- - -
11 maja (niedziela) godz.. 16.00
KONCERT FORTEPIANOWY w wykonaniu Katarzyny Borek - finalistki Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W programie utwory m.in. F. Chopina, P. Czajkowskiego, K. Szymanowskiego. Bilety wstępu 10 zł i 5 zł do nabycia w kasie muzeum.

- - -
17 maja (sobota) godz.. 20.00-24.00
NOC W MUZEUM zorganizowana we współpracy ze stowarzyszeniem ARTYSTYKA.
W trakcie działania od animacji komputerowej przez instalacje rzeźbiarskie, grafikę, malarstwo performance po design ceramiczny (22.30 na dziedzicu koncert zespołu bluesowego 7 w NOCY).

- - -
25 maja (niedziela) godz. 9.00-15.00
XXV TARGI STAROCI (impreza plenerowa na dziedzińcu i ulicach wokół muzeum).

- - -
29 maja (czwartek) godz.17.00
Spotkanie z cyklu MY, KŁODZCZANIE wraz z otwarciem wystawy poświęconej w tym roku Marianowi Półtoranosowi reżyserowi, twórcy Teatru KO-KU, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Zderzenia, klas teatralnych w LO im. B. Chrobrego w Kłodzku.

- - -
31 maja (sobota) godz.. 9.00-15.00
XIII GIEŁDA SKAŁ I MINERAŁÓW (w trakcie imprezy rozdanie nagród za najciekawsze prezentowane kolekcje).


KWIECIEŃ 2008

4 kwietnia (piątek) godz. 15.30
Wykład Zbigniewa Święcha JAK POLACY TWORZYLI UNIĘ NARODÓW I WSPÓLNOTY EUROPEJSKIE W CIĄGU TYSIĄCA LAT. Zbigniew Święch to znany pisarz, eseista, autor takich publikacji jak: Klątwy, mikroby i uczeni, Czakram Wawelski, Skarb tysiąca lat, Szkatuła z odkryciami oraz setek artykułów publikowanych na łamach czasopism m. in. Przekroju, Polityki, Życia Warszawy, Polski.

- - -
19 kwietnia (sobota) godzina 17.00
Wernisaż wystawy SEKWENCJE w ramach inauguracji nowego cyklu GALERIA MŁODYCH ARTYSTÓW.
Na wystawie zaprezentowane zostaną  cztery cykle prac Marcina Giejsona artysty pochodzącego z Barda Śląskiego, absolwenta  Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2007 roku obronił dyplom z rysunku zawodowego i grafiki artystycznej.


MARZEC 2008

18 marca (wtorek) godz.. 19. 00
Koncert GWIAZDY JUTRA w wykonaniu uczniów szkół muzycznych z Polski Czech i Niemiec (Kłodzko, Jablonne nad Orlici, Kassel)
Koncert inauguruje kolejną edycję European Voice & Music Festival organizowaną od 2005 roku w Dusznikach Zdroju przez prof. J. Niziołka (Monachium)


LUTY 2008

3 lutego, godz. 16.00 - Koncert odwołany z powodu nagłej choroby artysty
Koncert
BRUNETKI BLONDYNKI
Utwory operowe, operetkowe i pieśni na wesoło w wykonaniu duetu małżeńskiego

Dorota Ujda-Jankiewicz - sopran
Andrzej Jankiewicz - tenor
Dariusz Samerdak - fortepian

- - -
4 lutego, godz. 12.00
Zapraszamy na projekcję filmu i spotkanie z reżyserem
MOST Z ŻELAZA - W REŻYSERII ROBERTA STANDO
Projekcja pod honorowym patronatem
Bogusława Szpytmy Burmistrza Miasta Kłodzka

- - -
12 lutego
Wystawa TĘP MUCHY, DBAJ O ZDROWIE
Tęp muchy, dbaj o zdrowie - pod tym tytułem kryje się ekspozycja propagandowych plakatów i etykiet zapałczanych ze zbiorów Muzeum Filumenistycznego w Bystrzycy Kłodzkiej. Odtworzono je na podstawie zebranych wcześniej oryginałów, powstałych w latach 1949-1970. Zamysłem autorów wystawy pani Małgorzaty Jaworskiej i pana Marka Sikorskiego było pokazanie jak radziecki socrealizm, który sprowadził sztukę do roli politycznego, ideowego i propagandowego narzędzia partii komunistycznej, został przeszczepiony do Polski. Prezentowane zbiory wyraźnie to pokazują.
Socrealistyczne dzieło sztuki musiało być przepojone optymizmem, miało pełnić rolę wychowawczą, wskazywać ludziom właściwą drogę, zagrzewać do walki i pracy. Tematy prac eksponowanych na wystawie są typowe dla tego okresu. Są to portrety przywódców politycznych, przodowników pracy z odpowiednimi atrybutami jak np. traktor � symbol nowoczesności, fragmenty walk rewolucyjnych, budowy nowoczesnych dzielnic mieszkaniowych, praca w Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

Wystawie towarzyszy specjalnie przygotowana przez Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej kolekcja pudełeczek z zapałkami.
Wystawa czynna luty - kwiecień 2008

- - -
14 lutego, godz. 18.00
KONCERT WALENTYNKOWY
Magdalena Kulig - mezzosopran
Maciej Musiał - tenor
Natalia Figiel - fortepian
W PROGRAMIE KONCERTU ARIE I PIEŚNI O MIŁOŚCI CZAJKOWSKIEGO I CHOPINA, ARIE Z OPER HAENDLA I BIZETA
bilety: 10 i 5 zł

- - -
16 lutego, godz. 17.00
Góry w malarstwie polskim - ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie
W programie
Otwarcie wystawy, z wprowadzeniem mgr Grażyny Michalak - kierownika Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie
Koncert
Zespołu Pieśni i Tańca Górali Czadeckich POJANA z Piławy Dolnej


STYCZEŃ 2008

5 stycznia, godz. 18.00
KONCERT NOWOROCZNY w wykonaniu CONSORTIUM MUSICUM
POD PATRONATEM BOGUSŁAWA SZPYTMY - BURMISTRZA MIASTA KŁODZKA

CONSORTIUM MUSICUM
Jan Jakub BOKUN - klarnet, Bartosz BOKUN - altówka, Magdalena BLUM - fortepian
www.bokun.art.pl

Bilety 10 zł, ulgowe 5 zł

- - -

12 stycznia, godz. 17.00
KONCERT KOLĘD
Chwała na wysokości,
A pokój na ziemi


Prowadzenie - Danuta Szewczyk
Dyrygent - Witold Juran

- - -

16 stycznia godz. 10.00
Wernisaż wystawy pokonkursowej wojewódzkiego konkursu plastycznego Bajkowa Ziemia Kłodzka organizowanego przez Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe i Muzeum Ziemi Kłodzkiej pod patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

- - -

18 stycznia godz. 17.00
Prelekcja Lucyny Biały pt. Rubezahl - prawdziwy i odwieczny Europejczyk Geneza i upowszechnienie legendy
(biblioteka muzeum)

- - -

25 stycznia godz. 11.00
Spotkanie z misjonarzem ks. Janem Fecko


GRUDZIEŃ 2007

ZAPRASZAMY

12 grudnia godz. 11.00 - spotkanie z ks. Dariuszem Sakalukiem ze Świdnickiego Referatu Turystyczno-Pielgrzymkowego Papieskie szlaki na Ziemi Kłodzkiej

14 grudnia godz. 17.00 - otwarcie wystawy Cicha noc, święta noc� Kłodzkie tradycje bożonarodzeniowe i noworoczne przed stu laty
Koncert
wykonawcy: Agnieszka Drożdżewska- sopran, Witold Janusz - fortepian, Marcin Misiak - wiolonczela, Dorota Pindur - skrzypce, Jarosław Podsiadlik - klarnet)
Promocja wydawnictwa Zeszyty Muzeum Ziemi Kłodzkiej nr 8-9

15 grudnia godz. 14.30 - koncert Zespołu Róża Kłodzka z Żelazna

30 grudnia 2007 roku, godz. 16.00 - Świąteczny koncert. Wieczór pieśni i kolęd
Wykonawcy
UCZESTNICY EUROPEAN VOICE & MUSIC FESTIVAL
Christine Gräfin Esterházy, Janusz Niziołek
Nicole Köhler oraz Manuela Reich (Niemcy)
Seong-Ho Kim (Korea płd.)
Agnieszka Siewiec (Polska)
śpiew

Aneta i Andrzej Skiba (Polska)
gitara i śpiew
oraz
Alberto Bertino (Włochy)
fortepian

W programie utwory
Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza
Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johannesa Brahmsa, Josefa Straußa

Bilety: 10 zł, 5 zł (ulgowy) do nabycia w siedzibie Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
Rezerwacja telefoniczna: 074 / 867 35 70


LISTOPAD 2007

ZAPRASZAMY

10 listopada 2007
godz. 17:00
na wystawę i spotkanie z okazji 25-lecia istnienia 9 Kłodzkiej Drużyny Harcerskiej "Huragan".

15 listopada 2007
godz.17:00

na wykład dra Macieja Szymczyka dyrektora Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdr.
"Lata świetności przemysłu papierniczego na Ziemi Kłodzkiej".

17 listopada 2007
godz. 17:00
na koncert z okazji dnia św. Cecylii w wykonaniu Kłodzkiego Chóru Kameralnego "Concerto Glacensis". Współorganizator KOK.

28 listopada 2007
godz. 10:00-14:00

na konferencję naukową pt.: "Strategie oświatowe wobec problematyki migracyjnej uczniów i wyzwań edukacji przedszkolnej".
Organizatorzy konferencji: Dolnośląska Szkoła Wyższa, Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Urząd Miasta Kłodzka, Kłodzkie Towarzystwo Oświatowe, Muzeum Ziemi Kłodzkiej.


PAŹDZIERNIK 2007

6 X 2007 o godz. 17.00 - na wernisaż wystawy Kamień i woda fotografie Emilii Wandy Małkowskiej, wprowadzenie do wystawy prof. dr hab. Krzysztof J. Jakubowski.
Wystawie towarzyszy koncert Aleksandera Bystrowa - ukraińskiego mistrza akordeonu.

12 X 2007 o godz. 17.00 na otwarcie wystawy w ramach 9. lAbiRynT-u Artyści o artystach.

26 X 2007 na Dzień Papieski w Muzeum Ziemi Kłodzkiej
godz.17:00
otwarcie wystawy medali z kolekcji Adama Tyszera oraz innych pamiątek związanych z osobą Jana Pawła II
i jego obecnością na Ziemi Kłodzkiej, wprow. ks. Dariusza Sakaluka na temat Szlaki Papieskie na Ziemi Kłodzkiej.
godz. 18:00
Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią Jego Eminencji biskupa Ignacego Deca w kościele p.w. WNMP (OO. Jezuici). Oprawa mszy w wykonaniu Kłodzkiego Chóru Kameralnego Concerto Glacensis.

Zapraszamy do korzystania z regionalnego księgozbioru muzealnej Biblioteki (od środy do piątku w godz. 10.00-16.00)


WRZESIEŃ 2007

Pracownicy Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Czeskiej Skalicy
16 września pracownicy Muzeum wezmą udział w sesji polsko-czeskiego Zespołu Badań Ziemi Kłodzkiej
w Czeskiej Skalicy, a mgr Irena Klimaszewska wygłosi referat pt. Najnowsze polskie publikacje o Ziemi Kłodzkiej.

We wrześniu zapraszamy

7 IX 2007
o godz. 17.00 - w ramach trwających od 7 do 16 września 2007 Europejskich Dni Dziedzictwa na prelekcję o. Antoniego Kazimierza Dudka pt. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze - śladami kamiennej figurki św. Jakuba z Kłodzka w Bibliotece Naukowej Muzeum.

15 IX 2007 o godz. 17.00 na doroczne spotkanie Asylum Glacense VII
W programie:
finisaż wystawy fotografii Janusza M. Pawlikowskiego
oraz koncert pt. Kameralne popołudnie
w wykonaniu Jolanty Stopki (skrzypce) i Magdaleny Blum (fortepian).


SIERPIEŃ 2007

24 VIII 2007 na Noc w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w ramach II Dni Twierdzy
W programie:
22.00 - 23.00 - zwiedzanie Muzeum
23.00 - 23.30 - prezentacja podziemi muzealnych
23.30 - pokazy walki i tańców dworskich Bractwa Husyckiego
24.00 - pokaz sztucznych ogni na dziedzińcu Muzeum
Wstęp wolny

26 VIII 2007 na konferencję historyczną Twierdza Kłodzka w okresie wojen napoleońskich
Początek godz.11.00
W programie wykłady:
prof. dra hab. Jerzego Maronia, dra inż. arch. Macieja Małachowicza,
dra Grzegorza Podrucznego, mgra Grzegorza Pisarskiego, mgra Leszka Michalskiego

Informujemy, że biblioteka muzealna w sierpniu jest nieczynna